jak-pomoc-ubogim-rodzinom

5 sposobów, jak pomóc ubogim rodzinom

W Polsce wciąż wiele rodzin żyje w skrajnym ubóstwie. Jak im pomóc? Co zrobić, aby mieć pewność, że nasze pieniądze lub produkty trafią do potrzebujących? Przedstawiamy 5 sposobów na pomoc ubogim rodzinom. Poznaj najpopularniejsze instytucje charytatywne w Polsce.

 1. Bank Żywności
 2. Szlachetna Paczka
 3. Fundacja Siepomaga
 4. Fundacja D.O.M
 5. Akcja Humanitarna „Życie”

1. Bank Żywności

W Polsce działa 31 Banków Żywności, które pozyskują żywność dla potrzebujących. W jaki sposób to robią? Takie fundacje wyszukują źródła żywności produkowanej w nadmiarze lub pozyskują produkty o krótkim terminie przydatności. Następnie je magazynują i przekazują organizacjom i instytucjom społecznym, które pomagają ubogim rodzinom. Są to m.in. wszelkie jadłodajnie dla bezdomnych, świetlice środowiskowe, noclegownie, hospicja i ośrodki wychowawcze. Jakie są efekty tych działań? W 2017 roku Banki przekazały ponad 65 500 ton żywności na cele społeczne. Dla lepszego wyobrażenia – oznacza to ponad 3275 tirów żywności. A jak ty możesz pomóc ubogim rodzinom dzięki Bankom Żywności? Wspierając finansowo fundację lub zostając jednym z wolontariuszy.

2. Szlachetna Paczka

Szlachetna Paczka to jeden z najgłośniejszych projektów pomocy ubogim rodzinom, w który co roku angażuje się mnóstwo osób. Jak działa Szlachetna Paczka? Wolontariusze szukają potrzebującej rodziny, spotykają się z nią i poznają jej potrzeby, a następnie decydują o włączeniu do projektu. Gdy taka rodzina zostanie zaakceptowana, darczyńcy przygotowują dla niej konkretną pomoc, na podstawie listy potrzeb, którą przygotowała uboga rodzina. Ten projekt również można wspomóc jako wolontariusz lub wysyłając wsparcie finansowe.

3. Fundacja Siepomaga

Głównym celem strony www.siepomaga.pl jest przekazywanie darowizn na pomoc dla bezdomnych i ubogich rodzin, a także osób ciężko chorych. Dodatkowo na stronie Fundacji można wspomóc finansowo schroniska i fundacje pomagające zwierzętom. Na stronie istnieje także dodatkowa opcja założenia skarbonki na wybrany cel. Na taką skarbonkę mogą przelewać pieniądze twoi znajomi i rodzina np. z okazji twoich urodzin.

4. Fundacja D.O.M

D.O.M czyli Dzieło Odbudowy Miłości to organizacja pozarządowa, która działa na rzecz ludzi ubogich i doświadczonych przez los. Została założona przez dziennikarza i publicystę Zdzisława Bieleckiego. Fundacja prowadzi m.in. Punkt Zbiórki i Rozdziału Darów oraz Punkt Poradnictwa dla Osób Bezdomnych, w którym potrzebujący mogą otrzymać ciepłe ubrania, napić się herbaty czy otrzymać poradę socjalną. Fundacja potrzebuje wielu wolontariuszy i darczyńców, dlatego jeśli nie jesteś obojętny na los innych ludzi, zawsze możesz się zgłosić. Dodatkowo możesz przekazać darowiznę lub 1% swojego podatku na rzecz Fundacji D.O.M.

5. Akcja Humanitarna „Życie”

Akcja jest instytucją charytatywną Kościoła Zielonoświątkowego w Polsce, ponadto występuje nie tylko na szczeblu krajowym, ale również międzynarodowym. Inicjuje liczne zbiórki dla osób potrzebujących, ale również organizuje transporty humanitarne oraz udziela pomocy materialnej, psychologicznej i prawnej m.in. osobom bezdomnym czy chorym. Akcja Humanitarna utworzyła też mnóstwo placówek opiekuńczych, m.in.: placówki dla osób bezdomnych czy kuchnie dla ubogich. Tę instytucję można wspierać finansowo, odliczając procent od swojego dochodu. Wszelkie informacje na ten temat znajdują się na stronie Akcji Humanitarnej Życie.

2 komentarze dla “5 sposobów, jak pomóc ubogim rodzinom

 1. Pomoc says:

  Dzień dobry proszę państwa jestem po ciężkim wypadku mam uraz głowy i do tego padaczkę pourazowa i jak mnie złapie to pogotowie musi być umnie bo nie raz mam brak oddechu i powiem tak że nie mogę iść do żadnej pracy a mam zasiłek z gminy ale to co dostaje to na leki rachunki i alimenty i nie starcza mi na jedzenie i ubrania i dlatego piszę do państwa prosząc o pomoc

 2. Anka says:

  Dzień dobry jestem sama z czwórka dzieci jedna corka orzeczenie wynajmuje mieszkanie opłacę rachunki i niestarcza mi na podstawowe rzeczy takie jak chemia żywność czy jakieś ubrania podjąć pracy niemoge ponieważ mam na corke swiadcEnue po drugie niemam z kim zostawić córeczki jeśli by się ktoś znalazł to bardzo prosimy o odezwanie się

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.