Rodzina – słowo to jest w powszechnym użyciu przez każdego człowieka i mogłoby się zdawać, że wiemy doskonale, co ono oznacza. Ale czy na pewno? Jak można zdefiniować rodzinę i czy w ogóle można mówić o jednej uniwersalnej definicji?
Rodzina – definicja
Według najprostszej definicji rodzina to nic innego, jak grupa osób, która jest ze sobą powiązana, najczęściej poprzez pokrewieństwo, ale też i powinowactwo czy wspólne zamieszkanie. Według socjologów jest to także jedna z najbardziej elementarnych komórek społecznych, na których opiera się całe społeczeństwo. Pojęcie to zresztą stało się mocno medialne i jest bardzo chętnie powtarzane przez wszystkich i odmieniane przez wszystkie przypadki. Wydaje się to więc proste, ale czy na pewno?
Definicje rodziny na przestrzeni czasu
Niewątpliwie temat rodziny jest jednym z najbardziej interesujących, co widać po tym, jak często jest to pojęcie badane przez psychologów, socjologów, pedagogów czy pracowników socjalnych. Według jednych definicjo to podstawowa grupa społeczna, według innych, rodzina to system, który należy rozpatrywać całościowo.
Obecnie przytacza się także definicję rodziny, jako duchowe zjednoczenie grupy osób skupionych wokół jednego ogniska domowego i okazujący sobie wzajemnie troskę, opiekę na podstawie wiary w rzeczywistą lub domniemaną łączność biologiczną. Według Kościoła rodzina to związek małżeński kobiety i mężczyzny oraz ich dzieci.
Rodzina to złożona sprawa
Mogło to umknąć wielu osobom, ale jak się okazuje, definicja rodziny jest bardziej złożona, niż mogłoby się wydawać, choć współcześnie wiele osób stara się ją mocno okroić, uznając, że tylko matka oj ciec i dziecko to rodzina. Tak nie jest, bo jak wynika z licznych definicji, więzi biologiczne nie są tutaj jedynym i podstawowym wyznacznikiem. Oczywiście są pewną podstawą, jednak nie stanowią one bezwzględnej reguły.
Rodzina to grupa osób, która jest ze sobą powiązana (biologicznie i nie tylko), których najważniejszym wyznacznikiem jest miłość, szacunek do siebie i chęć pomocy bez oczekiwania zapłaty oraz troski i siebie nawzajem.
Równie dobrze może być to widoczne w klasycznych grupach połączonych więzami krwi, ale też i w grupie przyjaciół i innych ludzi, których w taki czy inny sposób łączy miłość. Miłość przecież ma jeszcze szerszą definicję niż rodzina i nie jest ona zarezerwowana jedynie dla romantycznych związków kobiety i mężczyzny.
Wszystko zależy więc przede wszystkim nie od tego, jaka jest czy nie jest definicja, ale to jak się ją interpretuje. Jej postrzeganie, jej kształt to kwestia zmienna historycznie. Współcześnie także zaczyna ulegać to zmianie i jest coś, czego nie do końca da się uniknąć, istotną kwestią będą jednak ruchy społeczne, a także zakres tolerancji danej grupy.
Dzisiaj rodzina to coś więcej niż więzi krwi. Mam wrażenie, że w końcu kiedy sami zaczynami tworzyć swój bliski krąg, to wybieramy tych, na których nam najbardziej zależy. Chciałbym, żeby rodzina to nie tylko była żona+mąż, ewentualnie dzieci i osoby spokrewnione, ale po prostu — bliscy nam ludzie.