tata z dzieckiem na ramionach

Jak sąd ustala kontakty ojca z dzieckiem?

Ustalając kontakty ojca z dzieckiem, sąd kieruje się przede wszystkim dobrem małoletniego. W dzisiejszym artykule  odpowiadamy na kilka istotnych pytań dotyczących kontaktów ojca z dzieckiem – jak często? Jak złożyć wniosek o kontakty z dzieckiem? Jak wyglądają kontakty z małoletnim, który znajduje się w rodzinie zastępczej?

Kontakty z dzieckiem a orzecznictwo

Rodzice i dziecko mają prawo, a nawet obowiązek, utrzymywać ze sobą kontakty niezależnie od władzy rodzicielskiej. To znaczy, że w ramach kontaktów z dzieckiem, rodzic może z nim przebywać i odwiedzać go w miejscu zamieszkania, a czasem nawet zabierać poza miejsce stałego pobytu. Kontakty z dzieckiem to również prawo do rozmów telefonicznych, mailowych czy innej formy komunikacji za pośrednictwem Internetu. Niestety często bywa, że po rozwodzie matka zabiera ze sobą dziecko i utrudnia ojcu kontakty z małoletnim. Jeżeli rodzice nie dojdą do porozumienia, ojciec, któremu zostały utrudnione kontakty z dzieckiem, może złożyć do sądu odpowiedni wniosek o uregulowanie kontaktów. A gdzie złożyć taki wniosek o kontakty z dzieckiem i co on powinien zawierać?

jak napisać i Gdzie złożyć Wniosek o kontakty z dzieckiem?

Taki dokument składa się do sądu rejonowego (Wydział Rodzinny i Nieletnich), właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka. A co powinien zawierać wniosek o kontakty z dzieckiem? Podstawowe dane wnioskodawcy (ojca) oraz uczestników postępowania, a także informacje, kiedy miałyby się odbywać kontakty ojca z dzieckiem, jak często oraz informacje o tym, kto będzie odbierał i odprowadzał dziecko do jego miejsca zamieszkania.
Sporządzając wniosek o kontakty z dzieckiem, należy tylko zasugerować dni tygodnia, w jakie ojciec chciałby widywać się z dzieckiem, a nie wskazywać konkretnej daty. Należy również osobno opisać kontakty w czasie świąt i wakacji. Do tak sporządzonego wniosku trzeba dołączyć akt urodzenia dziecka oraz dowód opłaty sądowej.

Ograniczenie praw rodzicielskich ojcu a kontakty z dzieckiem

A jak wygląda kwestia kontaktów z dzieckiem, gdy ojciec ma ograniczone prawa rodzicielskie? Ojciec, który ma ograniczoną władzę lub całkiem pozbawiono go władzy rodzicielskiej, nadal ma prawo do kontaktów z dzieckiem. Należy jednak pamiętać, że sąd może zakazać lub znacznie ograniczyć te kontakty, jeżeli uzna, że wymaga tego dobro dziecka.
A co, jeżeli dziecko przebywa w rodzinie zastępczej? Jak wyglądają kontakty z dzieckiem w rodzinie zastępczej? Jest to bardzo podobna sytuacja. Niezależnie od władzy rodzicielskiej, ojciec ma prawo do utrzymywania kontaktów ze swoim dzieckiem, nawet jeżeli zostało ono umieszczone w rodzinie zastępczej. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli takie spotkania naruszają dobro dziecka, rodzina zastępcza ma prawo złożyć wniosek o zakazanie kontaktów.

3 komentarze dla “Jak sąd ustala kontakty ojca z dzieckiem?

  1. Herakliusz says:

    No kiedy ja patrzę, jak sąd ustala kontakty ojca z dzieckiem, to aż czasem szkoda. Dobrze, jakby więcej mówiło się o tym, gdzie i kiedy składać te wnioski o kontakty z dzieckiem! Pozdrawiam

  2. zbulwersowany says:

    To jak sąd ustala kontakty z dzieckiem jest czasami aż śmieszne. Mam nadzieję, że prawo w PL się w końcu poprawi i uzna ojców za równych matkom!

  3. g. says:

    Sąd bierze przede wszystkim pod uwagę dobro dziecka, jak ojciec jest dobry, bez problemów, ma dobry kontakt z dzieckiem, to sąd na pewno ustali kontakty z dzieckiem, tak by wszystkim pasowały 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.