Alkoholizm jest ciężkim i niestety dość częstym problemem w wielu rodzinach. W przypadku nadużywania alkoholu warto zwrócić się po pomoc do odpowiedniej organizacji. Jeśli u osoby uzależnionej występuje chęć, aby wyjść z nałogu, są duże szanse na rozwiązanie problemu.
Jak pomóc alkoholikowi?
W pierwszych słowach należy zaznaczyć, że aby pomóc osobie uzależnionej od alkoholu, potrzebujemy przede wszystkiej jej chęci i współpracy osoby uzależnionej. Nie da się pomóc nikomu, a szczególnie alkoholikowi, bez jego chęci podjęcia ciężkiej pracy, jaką jest próba wyrwania się z nałogu. W pierwszej kolejności osoba taka musi się przyznać przed sobą, oraz najbliższym otoczeniem, że ma problem. W ten sposób właśnie działają koła Anonimowych Alkoholików, w których osoby uzależnione otoczone są wsparciem i mogą mówić o swoich problemach bez poczucia, że są stygmatyzowani. Jednak oprócz wsparcia najważniejsza jest świadomość problemu i tego, że bez ciężkiej pracy wyjście z alkoholizmu jest niemal niemożliwe.
Jeśli więc chcesz pomóc osobie uzależnionej, musisz wyjść właśnie od tego punktu. Gdy osoba z problemem alkoholowym wyrazi chęć działania, możesz skontaktować ją z ośrodkami, które pomagają uzależnionym od alkoholu.
Gdzie się zgłosić?
Pijący alkoholik powinien zgłosić się na leczenie. Najczęściej wybieraną placówką jest tak zwany odwyk, lub któryś z Ośrodków Leczenia Uzależnień. Takie centra istnieją osobno oraz w niektórych Szpitalach Psychiatrycznych. To jedna z najskuteczniejszych metod leczenia, jednak ważne jest, aby po wyjściu z ośrodka osoba mająca problem nadal uczęszczała do psychologa lub na spotkania Anonimowych Alkoholików. Życie „na zewnątrz” jest inne, niż w zamkniętym ośrodku i jest tutaj więcej pokus. Spotkania w grupie pomogą osobie uzależnionej w większej samokontroli i wzmocnią ją w budowaniu nowego życia.
Innym rodzajem pomocy jest terapia ambulatoryjna, która polega na uczęszczaniu w spotkaniach z psychologami bez konieczności stałego przebywania w placówce. Plusem tego rodzaju metody jest to, że alkoholik ma kontakt z codzienną rzeczywistością, z której może wyłapać bodźce, przeszkadzające mu w zachowaniu trzeźwości.
Co mogę zrobić dla siebie?
Bycie w związku z osobą z problemami alkoholowymi jest dużym wyzwaniem i często skutkuje wypaleniem, zaniżeniem samooceny i wewnętrznym napięciem, z którym osoba współuzależniona radzi sobie innymi sposobami. Najgorsze, co może zrobić osoba będąca w związku lub bliskiej zależności z alkoholikiem to wziąć na siebie odpowiedzialność za zachowanie partnera czy członka rodziny. I choć jest to niezwykle trudne w przypadku osób blisko związanych z osobą uzależnioną, jasne postawienie granic jest jedyną metodą funkcjonowania w takiej relacji. Jeśli więc złapiesz się na tym, że znaczna część Twojego czasu i myśli jest poświęcona problemom drugiej strony, a zaniedbujesz przy tym samą lub samego siebie, warto zatrzymać się i skupić na sobie, swoich emocjach i uczuciach. Jeśli tego nie zrobisz, prędzej czy później niespełnione potrzeby dadzą o sobie znać, a Ty nie będziesz mieć kontroli nad sposobem ich spełniania czy wyrażania. Równie ważna jest pomoc psychologa, a najczęściej również terapia, która pomoże Ci określić i respektować swoje granice.
Alkoholizm ciężko jest wyleczyć. Współczuje osobom, które muszą się z tym zmierzyć, lub mają kogoś w rodzinie taką osobę…