Od czasu rozpoczęcia wojny, do Polski przyjechało wielu obywateli Ukrainy, uciekających przed rosyjską agresją. Ponieważ potrzeby są bardzo duże, tak jak mogą, pomagają zwykli ludzi. Formą wsparcia, udzielaną najczęściej, jest przyjęcie pod swój dach rodziny z Ukrainy. O tym, gdzie zgłosić chęć udzielenia mieszkania uchodźcom, przeczytasz w poniższym artykule.
- Gdzie zgłosić chęć przyjęcia osoby z Ukrainy?
- Czy dostanę wsparcie finansowe za przyjęcie rodziny z Ukrainy?
- Co przygotować na przyjęcie uchodźców z Ukrainy?
Gdzie zgłosić chęć przyjęcia osoby z Ukrainy?
Osoby, które nagle zmuszone zostały do opuszczenia swojego kraju, często nie mają gdzie się podziać. Po przekroczeniu granicy trafiają do punktów recepcyjnych, gdzie otrzymują pierwszą pomoc, a następnie kierowani są dalej, do różnych miast, które oferują tymczasowy nocleg, jednak na dłuższą metę nie mogą tam zostać. Na szczęście wiele prywatnych osób oferuje osobom z Ukrainy miejsce w swoim domu. Taką możliwość warto zgłosić oficjalnymi kanałami – jest to po pierwsze bezpieczne, a po drugie pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego od samorządu.
Chęć przyjęcia rodziny z Ukrainy powinniśmy zgłosić w urzędzie gminy lub miasta, wnioski przyjmują także Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej. Najlepiej skontaktować się tymi instytucjami i czekać na telefon.
Czy dostanę wsparcie finansowe za przyjęcie rodziny z Ukrainy?
Zgłaszając swoją chęć przyjęcia osoby lub rodziny z Ukrainy, możemy liczyć na wsparcie finansowe. Jest to 40 złotych na osobę dziennie niezależnie od wieku, które wypłacane będzie przez 60 dni. Łącznie można więc dostać 1200 złotych wsparcia. Świadczenie działa wstecz, co oznacza, że jest wypłacane za czas, w którym faktycznie osoba lub rodzina pojawiła się w naszym domu. Na razie nie ma dokładnych rozwiązań długoterminowych, które mówiłyby, w jaki sposób będzie kontynuowane wsparcie po dwóch miesiącach, wiele osób jednak na własną rękę szuka dla swoich gości pracy i nowego mieszkania. Każde miast oferuje także kursy języka polskiego dla obcokrajowców, dzięki którym możliwa będzie szybsza integracja i rozpoczęcie przez uchodźcę samodzielnego życia.
Co przygotować na przyjęcie uchodźców z Ukrainy?
Jeśli zdecydujesz się na przyjęcie rodziny z Ukrainy, upewnij się, że masz w domu wszystkie rzeczy, które są niezbędne do podstawowego funkcjonowania. Na pewno należy przygotować pościel i wszystkie podstawowe przyrządy do higieny, takie jak szczoteczka do zębów, czy ręcznik. Jeśli masz taką możliwość, zadbaj o prywatność – dobrze jest oddać rodzinie albo osobie osobny pokój, tak, żeby przybysze czuli się jak najbardziej swobodnie. Osoby, które uciekły przed wojną, zmagają się z wieloma trudnymi uczuciami. Przede wszystkim nie narzucaj im się ze swoim współczuciem, ale nie unikaj obecności – zapewnij osoby, że zawsze mogą się do Ciebie zwrócić w momencie problemów. Prozaiczne sprawy, takie jak kran z ciepłą wodą, czy kwestia działania pralki są wbrew pozorom bardzo ważne – pozwalają uchodźcom lepiej odnaleźć się w obecnej rzeczywistości i dają większe poczucie stabilności.
Nie wiedziałam, że jest pomoc finansowa dla takich osób, które goszczą u siebie osoby zza granicy. To dobrze. W przeciwnym wypadku zaraz mogą skończyć na ulicy, a tego byśmy nie chcieli.