Od czasu rozpoczęcia przez Rosję wojny w Ukrainie, wielu ludzi ucieka z kraju ogarniętego działaniami zbrojnymi. Wśród rodzin są także dzieci, które z dnia na dzień musiały porzucić wszystko, co miały i przemieścić się w bezpieczne miejsce. W obliczu kryzysu wiele osób zastanawia się, jak pomóc dzieciom z Ukrainy? Podpowiadamy.
- Rzeczowa pomoc dla dzieci z Ukrainy
- Jak psychologicznie pomóc dzieciom z Ukrainy?
- Pomoc dla dzieci z Ukrainy w punktach recepcyjnych
Rzeczowa pomoc dla dzieci z Ukrainy
Sytuacja dzieci, uciekających przed wojną, jest różna. Stosunkowo w najlepszej sytuacji są niepełnoletni, którzy uciekają z matkami, nieco gorzej sprawa wygląda w przypadku sierot lub dzieci z domów dziecka. Placówki te mają problem z ewakuacją, ale szacuje się, że nawet kilka tysięcy dzieci z placówek opiekuńczych będzie poszukiwać schronienia w naszym kraju. Polskie domy dziecka otwarte są na przyjęcie nieletnich z tych miejsc, potrzeby są jednak bardzo duże, liczne podmioty szukają więc pomocy w zakresie lokalowym. Aby przyjąć rodzinę lub samo dziecko z konkretnej placówki najlepiej jest skontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. W przypadku przygarnięcia dziecka, procedury są inne, warto więc być na bieżąco z informacjami, które publikują domy dziecka.
Jeśli nie masz możliwości przygarnięcia rodziny lub dziecka, warto wspomóc materialnie lub rzeczowo sprawdzone organizacje. Ze środków przekazanych na ich konto zakupione zostaną podstawowe środki do życia dla uchodźców, część z fundacji pomaga także bezpośrednio w Ukrainie, dostarczając jedzenie czy leki. Organizacje, które profesjonalnie zajmują się pomocą to Polska Akcja Humanitarna, UNICEF, Caritas, Polski Czerwony Krzyż, czy Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Jak psychologicznie pomóc dzieciom z Ukrainy?
Osoby straumatyzowane, które uciekły przed wojną, mogą mieć trudności z zaaklimatyzowaniem się w nowym kraju. Jest to trudne nawet dla kogoś, która wybiera emigrację dobrowolnie. Niektóre dzieci mają co prawda większą tolerancję na zmiany, niż dorośli, podstawą jest jednak w tym przypadku poczucie stabilności i pewność, że obok są osoby, które zapewnią im ciepło i stałość. Dlatego jeśli chcesz pomóc niematerialnie, warto zaangażować się w działania organizowane przez domy dziecka czy świetlice osiedlowe, które znajdują się w miejscach, w jakich będą przebywały rodziny z dziećmi z Ukrainy. Jest również wiele akcji w sieci, ułatwiających zaangażowanie – na niektórych stronach internetowych można ściągnąć za darmo pięknie ilustrowane książki dla dzieci po ukraińsku, wiele księgarni sprzedaje także bajki w niskich cenach. Darmowe książki po ukraińsku znajdziesz, wpisując w wyszukiwarce odpowiednie zapytanie. W przypadku obecności warto się po pierwsze nie narzucać – dziecko, które znajduje się w nowym otoczeniu musi przede wszystkim oswoić się z nim i uwierzyć, że teraz jest bezpieczne.
Pomoc dla dzieci z Ukrainy w punktach recepcyjnych
W wielu miastach, a także przy granicy, powstały punkty recepcyjne, w których osoby uciekające przed wojną mogą odpocząć i wypełnić wszystkie dokumenty. Do punktów tych można się zgłosić jako wolontariusz, a także wspomóc je rzeczowo – lista potrzebnych rzeczy jest na bieżąco aktualizowana i ogłaszana w sieci, informacji można także zasięgnąć w samym budynku. Potrzeby są bardzo duże, ale chęć pomocy również jest ogromna– warto sprawdzić, gdzie w danym momencie pomoc jest najbardziej potrzebna i zgłosić się do wybranej placówki.