Temat przemocy psychicznej jest na tyle powszechny, że coraz więcej ofiar decyduje się przeciwstawić swojemu oprawcy i zawalczyć o siebie. A jeśli tego rodzaju agresji doświadcza się od partnera? Jak sobie radzić z przemocą psychiczną w związku i kiedy można stwierdzić, że ma się do czynienia z toksyczną osobą? Sprawdź, na jakie zachowania warto zwrócić uwagę.
- Częste prztyczki słowne
- Oczekiwanie ślepego posłuszeństwa
- Kontrolowanie partnera i chorobliwa zazdrość
- Wszczynanie awantur
- Stosowanie szantażu emocjonalnego w związku
Częste prztyczki słowne
Partnerzy często mogą sobie dogryzać, wypowiadając różne zgryźliwe uwagi w formie żartów, dlatego wyczucie granicy między specyficznym humorem a próbą obrażenia kogoś może być bardzo trudne. Jak sprawdzić, czy doświadczasz przemocy psychicznej w związku? Zwróć uwagę na ton, jakim partner do Ciebie mówi. Jeśli celowo chce Ci dopiec lub wpłynąć na Twoje poczucie wartości, jego barwa głosu będzie napięta. Warto także zastanowić się, kiedy takie złośliwe uwagi się pojawiają. Przemoc psychiczna w małżeństwie lub związku partnerskim zazwyczaj przybiera formę upokorzenia i ośmieszenia ofiary w oczach innych. Ponadto, jeśli spróbujesz agresorowi zwrócić uwagę na niewłaściwe zachowanie, najczęściej zareaguje on nerwowością lub zrzuci winę na Ciebie.
Oczekiwanie ślepego posłuszeństwa
Oznaką przemocy psychicznej w domu jest również nakłanianie drugiej osoby do postępowania tak, jak oczekuje tego oprawca. Próby sprzeciwienia się jego woli zwykle spotykają się z agresywnym zachowaniem i stosowaniem manipulacji. Napastnik zwykle nie liczy się z uczuciami drugiej osoby, nie szanuje jej odrębności i próbuje wyegzekwować posłuszeństwo, podnosząc głos. W takich sytuacjach często dochodzi do awantur i gróźb dotyczących konsekwencji, jakie może za sobą pociągnąć zachowanie niezgodne z oczekiwaniami agresywnego partnera.
Kontrolowanie partnera i chorobliwa zazdrość
Kontrolowanie życia partnera ma bezpośredni związek z oczekiwaniem od niego posłuszeństwa. Przemoc psychiczna w związku może mieć miejsce również wśród par, które nie mieszkają ze sobą. Jeśli Twój chłopak lub dziewczyna sprawdza, co robisz, z kim wymieniasz wiadomości tekstowe lub rozmawiasz przez telefon, a potem wszczyna kłótnie, to oznacza, że prawdopodobnie doświadczasz przemocy psychicznej. Nawet jeśli dwie osoby pozostają w związku, to każda z nich ma prawo do swobody i podejmowania własnych decyzji.
Wszczynanie awantur
Kolejną oznaką przemocy psychicznej w związku jest wszczynanie awantur, podczas których oprawca często stosuje niewybredne epitety określające jego partnera. W trakcie kłótni agresor może teatralnie uderzać w ścianę lub w stół, aby wzbudzić respekt i strach, a nawet grozić, że kolejny cios zostanie wymierzony partnerowi. Taka manipulacja ma na celu stłamszenie drugiej osoby.
Stosowanie szantażu emocjonalnego w związku
Szantaż emocjonalny jako rodzaj przemocy psychicznej w związku zwykle przybiera różne formy. Oprawca może grozić ofierze porzuceniem. Wmawiać jej, że powinna być wdzięczna za to, co dla niej robi. Podkreślać, jak beznadziejnym człowiekiem i partnerem życiowym jest druga osoba. Agresor czasem sam stawia sobie w roli ofiary, próbując wzbudzić poczucie winy, co paradoksalnie wzmacnia w drugiej osobie przekonanie, że nie poradzi sobie bez swojego oprawcy.
Wiele ofiar doświadczających przemocy psychicznej jest uzależnionych od znęcających się nad nimi osób. Jak według Ciebie należy reagować w takich sytuacjach? Podziel się swoją opinią w komentarzu pod artykułem.
Bardzo dobrze, że zaczynamy o tym mówić coraz więcej, bo to, jak rozpoznać przemoc psychiczną w związku jest szalenie ważne, ale dalej mało ludzi to potrafi.