Alkohol

Jak żyć z alkoholikiem? Pomoc, współuzależnienie…. gdzie szukać wsparcia?

Alkoholizm to częsty problem wielu ludzi, w tym także wielu rodzin. Niestety uzależnienie niestety dotyka nie tylko osoby dotkniętej chorobą alkoholową, ale też wszystkich jego najbliższych. Jak radzić sobie w takich przypadkach? Jak pomóc alkoholikowi, gdzie szukać wsparcia?

Czy da się żyć z alkoholikiem?

Na dłuższą metę nie – nie da się żyć z alkoholikiem, zwłaszcza gdy osoba ta, niezależnie czy to mężczyzna, czy kobieta, nie widzą problemu i nie chcą się leczyć. Prędzej czy później, uzależnienie wpływa na życie całej rodziny, powoli ją wyniszczając. Problem alkoholika dotyka bowiem nie tylko jego samego, ale i wszystkich wokół niego, zwłaszcza najbliższych – współmałżonka oraz dzieci.

Jeżeli nie pozostawi się tę sytuację bez zmiany, prędzej czy później odbije się to negatywnie na relacjach rodzinnych, więziach, a także wpłynie na rozwój dzieci, które dorastając w rodzinie alkoholików, mają w później w dorosłym życiu wiele problemów. Dlatego też, gdy pojawia się problem alkoholowy w domu, należy zacząć działać, by wyjść na prostą, inaczej rodzina zostanie rozbita i przyniesie to samo cierpienie.

Jak leczyć alkoholizm?

Odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie łatwa i trudna. Tak, da się leczyć alkoholizm i jest wiele przykładów tego, jak osoby uzależnione wychodziły z tej choroby i wracały na prostą. Niestety, samo leczenie łatwe nie jest i wymaga naprawdę wiele wytrwałości oraz chęci, szczególnie ze strony samej osoby uzależnionej. Bez tego niestety wiele się nie zdziała, a zmuszanie kogoś do podjęcia terapii pomaga jedynie na krótką chwilę i nie jest rozwiązaniem na dłuższą metę.

Sposobów na wyjście z nałogu jest wiele, również esperal może być pomocny w leczeniu alkoholizmu (kochamczytac.pl). Nie jest on lekiem, wspomaga jedynie kurację, poprzez obrzydzanie picia, z powodu negatywnych reakcji, jakie wywołuje. Do tego zalicza się także terapię grupową i indywidualną, a uczestnictwo w spotkaniach AA bywa bardzo przydatne. Ważne jest też wsparcia całej rodziny – alkoholik musi chcieć się leczyć, ale świadomość tego, że ma dla kogo to robić, także jest budująca.

Przywiązanie do nałogu

Czym jest współuzależnienie?

Alkoholizm dotyka nie tylko osoby uzależnione, ale także te, które znajdują się w najbliższym otoczeniu alkoholika, zwłaszcza rodzinę. Nazywa się to współuzależnieniem, które często jest też nazywane „chorobą dobrych żon”. Dzieje się tak, ponieważ całe życie rodzinne zostaje podporządkowane osobie dotkniętej nałogiem, często negując fakt istnienia problemu i starając się ukrywać go przed wszystkimi.

Nie jest to przyjemne, ponieważ współuzależnienie wiąże się z wieloma negatywnymi uczuciami – gniewem, poczuciem winy, cierpieniem, frustracją, wstydem czy strachem. Są to najczęściej osoby bezradne, które nie wiedzą co zrobić, aby zmienić zaistniałą sytuację i co więcej, nie widzą potrzeby, by cokolwiek modyfikować. Współuzależnienie to ciche zezwolenie na nałóg osoby bliskiej, poddawanie się temu i powolną autodestrukcję relacji. Dotyka to najczęściej żon i dzieci alkoholików, ale bywają też sytuacje odwrotne, gdy to matka pije i cierpi na tym cała rodzina.

Jak poradzić sobie z alkoholizmem w rodzinie?

Pierwszym i podstawowym obowiązkiem, zwłaszcza osób współuzależnionych, jest uświadomienie sobie zaistniałego problemu, a nie zamiatanie go pod dywan. Chcąc uratować siebie i swoją rodziną, najlepiej w pierwszej kolejności zdobyć niezbędną wiedzę na temat choroby alkoholowej, jej objawach i skutkach, a także metodach leczenia.

Należy nauczyć się, jak postępować z alkoholikiem i jednocześnie dążyć do tego, by osoba uzależniona także zorientowała się w swoim problemie. Alkoholizm wiąże się z cierpieniem, które dotyka wszystkich – nałogowców, ich rodziny, a także otoczenie bliższe i dalsze. Bez właściwego postępowania, nie będzie możliwe rozwikłanie problemu.

jeden komentarz dla “Jak żyć z alkoholikiem? Pomoc, współuzależnienie…. gdzie szukać wsparcia?

  1. Get help says:

    Są różne ośrodki pomocy w sytuacjach kryzysowych, część z nich oferuje nawet darmową terapię dla osób uzaleznionych. Szukajcie takich miejsc u siebie! No i najwazniejsze, z takich ośrodków mogą też skorzystać osoby współuzależnione!!! Walka z nałogiem jest ciężka, ale dacie radę… 🙏

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.