Małżeństwo z obcokrajowcem

Małżeństwo z Ukrainką, Ukraińcem, Białorusinką, Białorusinem, co trzeba wiedzieć w kontekście mieszkania w Polsce?

Co roku coraz większa liczba osób uzyskuje polskie obywatelstwo. Jednakże załatwianie formalnych spraw jest nie lada wyzwaniem, ponieważ trzeba spełniać odpowiednie kryteria. W niniejszym artykule wyjaśnimy kwestie związane uzyskaniem obywatelstwa polskiego poprzez małżeństwo obcokrajowca z Polakiem, Polką, a także przedstawimy różne sposoby na otrzymanie pozwolenia na stały pobyt w Polsce.

Jakie są sposoby, aby legalnie mieszkać, pracować w Polsce?

Ostatnimi czasy w Polsce można napotkać wiele obcokrajowców. Nie raz zastanawiamy się, jaki jest powód imigracji tych osób. Może być to spowodowane dobrze płatną pracą, lub katastrofą w jakimś kraju itp. Niektórzy obcokrajowcy mogą starać się uzyskać pozwolenie na stały pobyt w Polsce i w tym celu załatwią różne sprawy z tym związane. Jakie są sposoby, aby mieszkać w Polsce? Pierwszym ze sposobów jest uzyskanie karty stałego pobytu. Dzięki niej obcokrajowiec może bez problemu korzystać z różnych polskich usług. W Polsce jest wiele kancelarii, w których można zdobyć kartę, m.in. kartę stałego pobytu pomoże uzyskać prawnik z lexadvena.com, który nie tylko wyjaśni jak wypełnić formularze, ale także może zapewnić kompleksową pomoc prawną. W takich instytucjach prawnych można załatwić szereg formalności z uzyskaniem obywatelstwa polskiego i doradzą, jak należy postępować przy różnych komplikacjach. Drugim sposobem, aby mieszkać w Polsce, jest zawarcie związku małżeńskiego z polakiem. Dzięki temu obcokrajowiec może uznać obywatelstwo polskie, ponieważ wszystkie jego dane itp. zostają udokumentowane w Polsce, ale o tym będziemy pisać w poniższej części artykułu.

Jak nabyć obywatelstwo polskie na podstawie małżeństwa?

Sposób, aby nabyć obywatelstwo polskie na podstawie małżeństwa, jest nie lada wyzwaniem. Tutaj wchodzą dość rygorystyczne warunki, jakie należy spełnić jeśli obcokrajowiec zamierza mieszkać w Polsce na stałe. Ważne jest to, aby związek małżeński trwał kilka lat (minimum 2 lata). Dlaczego? W przypadku, gdy obcokrajowiec jest w małżeństwie przez dłuższy okres czasu, jego wniosek o uzyskanie polskiego obywatelstwa może zostać pozytywnie rozpatrzony przez organy państwowe. Oprócz określonego czasu ważny jest też stały pobyt w Polsce – niezależnie czy obcokrajowiec posiada obywatelstwo polskie, czy nie. Każda jego aktywność może być sprawdzana przez specjalne służby, które mogą potwierdzić stały pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Gdzie można złożyć wniosek o uzyskanie obywatelstwa polskiego?

Gdy cudzoziemiec wybrał już odpowiednią kancelarię prawną i pomogła mu napisać odpowiedni wniosek o uzyskanie obywatelstwa polskiego, należy wysłać go do specjalnych organów państwowych. Jakich? Wniosek można złożyć w siedzibie Urzędu na wydziale Spraw Cudzoziemców, w której można zgłosić się osobiście lub za pośrednictwem poczty polskiej, a także można udać się do Biura Podawczego, przy których składane dokumenty nie wymagają weryfikacji z oryginałem.

jeden komentarz dla “Małżeństwo z Ukrainką, Ukraińcem, Białorusinką, Białorusinem, co trzeba wiedzieć w kontekście mieszkania w Polsce?

  1. Olena says:

    Wierzę, że są osoby, które wchodzą w związek małżeński tylko po to, żeby dostać obywatelstwo, ale jestem pewna, że na taki krok decyduje się zdecydowana mniejszość. Uważam, że osoby, które świetnie mówią po polsku, pracują w naszym kraju i do tego założyły tu rodzinę, powinny mieć ułatwioną ścieżkę otrzymywania obywatelstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.