Wolontariat to dość popularna ostatnimi czasy forma aktywności. Pozwala ona wolontariuszom zrobić coś dobrego oraz często zdobyć doświadczenie zawodowe. Rozróżniamy kilka rodzajów wolontariatu, a każdy z nich daje inne możliwości.
- Co to jest wolontariat?
- Rodzaje wolontariatu
- Jak się zgłosić na wolontariat? Czy potrzebuję jakichś dokumentów?
Co to jest wolontariat?
Według definicji, wolontariat jest to dobrowolna i bezpłatna praca, świadomie podjęta przez wolontariusza na rzecz danej społeczności lub instytucji, która jednak wykracza poza powszechne obowiązki koleżeńskie lub rodzinne. Wolontariatem nie będą więc odwiedziny babci w szpitalu, ale będą już na przykład wizyty u osób niespokrewnionych, mające na celu poprawę życia i samopoczucia wybranej grupy czy jednostki. Wolontariusz za wykonywaną pracę nie otrzymuje wynagrodzenia materialnego, jednak wiele osób decyduje się na ten rodzaj działalności, ponieważ daje on inne korzyści, nie będące benefitami materialnymi. Wśród nich znajduje się przede wszystkim satysfakcja z działania na rzecz konkretnej społeczności lub sprawy, nawiązywanie nowych znajomości, rozwój w konkretnej dziedzinie, często również możliwość wyjazdu do innego kraju.
Rodzaje wolontariatu
Rodzajów wolontariatu jest wiele i możemy rozróżnić go na przykład ze względu na rodzaj pracy, który chcemy wykonywać. Z innych podziałów możemy wolontariat podzielić na stacjonarny, oraz wyjazdowy, często zwany również misyjnym, związany z wyjazdem do konkretnego kraju w celu niesienia tam pomocy. Misjami zajmują się zarówno organizacje katolickie, jak i świeckie, takie jak Polska Akcja Humanitarna. Wyjazd na tego typu wolontariat często jest opłacany przez organizację, która koordynuje misję, ale zdarza się, że osoba musi kupić bilet samodzielnie, a na miejscu otrzymuje zabezpieczenie mieszkaniowe.
Swego czasu bardzo popularnym rodzajem wolontariatu był tak zwany EVS – wolontariat europejski. Jest to program, w którym mogą wziąć udział różne organizacje, natomiast wolontariusz musi znaleźć organizację goszczącą, oraz wysyłającą. Często organizacje goszczące udostępniają opis projektów, na które może zdecydować się przyszły wolontariusz. Tego typu wolontariat to świetna okazja do poznania innego kraju, ponieważ, podobnie jak w przypadku programu Erasmus, osoba, która przyjedzie na wolontariat może liczyć na „kieszonkowe”, które pozwalają mu pokryć potrzeby żywieniowe na terenie danego terytorium. Organizacje zapewniają również mieszkanie, a czasem i transport. Zakres tego typu wolontariatu jest bardzo szeroki, od pomagania konkretnym społecznościom po karmienie żółwi w zoo czy renowację zabytków.
Jak się zgłosić na wolontariat? Czy potrzebuję jakichś dokumentów?
Choć wolontariat to całkowicie bezpłatna i jak mogłoby się wydawać niestrukturyzowana forma spędzania wolnego czasu, każdy wolontariusz przed przystąpieniem do tej aktywności powinien podpisać tak zwaną umowę o wolontariacie. Ta umowa nakłada na organizację obowiązek pokrycia ubezpieczenia wolontariusza w przypadku, gdy wolontariat trwa dłużej niż 30 dni. Dodatkowo, każda organizacja ma obowiązek wystawić zaświadczenie osobie, która odbyła wolontariat.
Odpowiedni wolontariat możesz łatwo znaleźć w Internecie. Jeśli interesuje Cię wolontariat stacjonarny, warto sprawdzać stronę ngo.pl, ale na tej stronie możesz znaleźć również propozycje wyjazdów. Kluczem do znalezienia dobrego wolontariatu jest ustalenie, w jakiej dziedzinie chcesz działać, a następnie dobranie odpowiedniej organizacji. Rodzajów wolontariatów jest naprawdę dużo i bez wątpienie każdy znajdzie coś dla siebie.
Wolontariat jest super, jeśli oczywiście mamy świadomość własnych ograniczeń. Często ludzie porywają się na rzeczy, które ich przerastają… dlatego dobrze, że są takie programy jak GLEN, gdzie nie jest łatwo się dostać i po przeszkoleniu/ pobycie na misji, możesz starać się o regularny, roczny wolontariat albo pracę w PAH… wtedy jest mniejsza szansa, że ktoś będzie musiał zajmowąc się Tobą:)