Bieda w rodzinie

Fundacje, które pomagają finansowo – lista miejsc, do których mogą zgłosić się ubogie rodziny

Bieda w rodzinie to niejednokrotnie temat tabu i status, do którego trudno się przyznać.  Istnieje jednak wiele miejsc, w których osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą uzyskać wsparcie – warto zgłosić się do którejś z placówek, po to, aby uzyskać potrzebną pomoc i móc iść dalej.

Banki żywności, jadłodajnie i MOPS

Pierwsze miejsce, gdzie powinna udać się potrzebująca rodzina to Miejski lub Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. To ważny punkt, gdzie rodzina może uzyskać świadczenia oraz doraźną pomoc. To właśnie z Ośrodka Pomocy Społecznej następuje zazwyczaj skierowanie danej rodziny do Banku żywności, w którym można pobrać artykuły żywnościowe i higieniczne za darmo. Banki żywności są bardzo dobrym rozwiązaniem i posiadają produkty, które pochodzą z nadwyżek lub mają krótki termin ważności.

Oprócz banków żywności istnieją także jadłodajnie dla ubogich, które znajdują się praktycznie w każdej większej lub mniejszej miejscowości. Działają zarówno przy Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej, jak i innych ośrodkach, na przykład kościołach czy parafiach. W jadłodajniach można zjeść ciepły obiad, a czasem również kolację.

Fundacje, które pomagają ubogim rodzinom

Istnieje również wiele fundacji, które pomagają rodzinom w potrzebie. Jeśli masz problem z zaspokojeniem swoich podstawowych potrzeb, zgłoś się do jednej z nich. Fundacji pomocowych jest wiele, a każda z nich ma nieco inny profil. Stowarzyszeń, które zajmują się stricte pomocą materialną jest sporo, oto niektóre z nich:

 • Fundacja Dzieci i Rodzin Ubogich – skupia się przede wszystkim na pomocy materialnej dzieciom z rodzin potrzebujących. Biorąc pod materialną opiekę najmłodszych, odciążają oni rodziców i pomagają ubogim rodzinom wyjść na prostą.
 • Stowarzyszenie Wiosna – to jedna z najpopularniejszych fundacji w Polsce. Na co dzień zajmuje się różnymi formami pomocy dla osób w trudnej sytuacji materialnej, a jaj najpopularniejszym projektem jest Szlachetna Paczka.
 • Siepomaga – to portal charytatywny, którego główne działanie skupia się wokół internetowych zbiórek pieniędzy na cele konkretnych osób lub rodzin.
 • Fundacja „Pomocna Dłoń” – jej działanie skupia się na umożliwianiu dzieciom nauki i rozwoju, poprzez stypendia czy organizowanie wyprawek szkolnych. Zajmują się również organizacją letniego wypoczynku dla dzieci.
 • Stowarzyszenie Emaus – jeśli jesteś z okolic Lublina, ta fundacja może dać Twojej rodzinie wsparcie duchowe i materialne. Stowarzyszenie prowadzi kiermasz używanych rzeczy, z których środki przeznaczane są na pomoc ubogim.

Szkoły, stypendia dla dzieci

Warto pamiętać, że również szkoły pomagają biednym osobom w ciężkiej sytuacji materialnej. Dziecko z biednej rodziny może w szkole liczyć na dofinansowanie do posiłków. Dzieci z rodzin ubogich mogą również dostać stypendium socjalne. Może ono być przyznawane do 24 roku życia (pod warunkiem, że w tym czasie dziecko będzie kontynuować naukę). O stypendium można wystąpić przez formularz dostępny na stronach oświaty poszczególnych gmin.

10 thoughts on “Fundacje, które pomagają finansowo – lista miejsc, do których mogą zgłosić się ubogie rodziny

 1. Janusz zastawny says:

  Jestem trudnej sytuacji finansowej mieszkam w domu żon i dziećmi domu szfagieki ona chce odnas 85000zł jak nie zapłacimy wyrzuci nas na bruk

 2. Mirek says:

  Nie wiedziałem, że w aż tylu miejscach można znaleźć pomoc. Pewnie wielu osobom to się przyda, zwłaszcza że pandemia nie odpuszcza i dalej jest ciężko z pracą, kasą i związaniem końca z końcem. Nie wolno teraz zostawić ludzi samym sobie, muszą wiedzieć dokąd pójść, by otrzymać pomoc.

  • Pomoc finansowa says:

   Dzień dobry jestem samotna matka mam 8 letnia córkę która jest niepełnosprawna w stopniu letkim teraz okazało się że choroba bardziej postępuje jest podejzenie letkiego stopnia autyzmu lub demensji dziecięcej jezdzimy po lekarzach wizyty bardzo dużo kosztują bo niestety na narodowy fundusz bardzo ciężko się dostać mamy razem z córką 870 zł na miesiac alimenty w kwocie 250 zl zasiłek rodzinny 124 zł i 500 +

  • Izabela says:

   Dobry wieczór. Szukałam już pomocy gdzie kolwiek mogłam. Otrzymałam kolosalny rachunek za prąd, który wynosi 7200zł. I jest dla mnie i moich bliskich zbyt wysokim obciążeniem finansowym na który nas nie stać. Jeśli w ciągu 2 tygodni tego nie zapłacę odetną nam prąd. A kwota tak wysoka ponieważ zimą dogrzewałam dom grzejnikami, ponieważ miałam awarię pieca i nie mogłam w nim palić. W domu mam 4,5 letnie bliźnięta więc starałam się jak mogłam aby miały ciepło w domu. Jeśli bylibyście wstanie mi pomóc będę wdzięczna☺☺☺

 3. Afa says:

  Czy pomaganie mamom w trudnych sytuacjach finansowych.jeztem mamom wychowuje z partnerem 6 to dzieci w wieku szkolnym oraz jedno 8 miesięczne mamy bardzo wielki dług wobec gminy za mieszkanie ponad czterdzieści tysięcy nie jesteśmy w stanie tego spłacić A mieszkamy w mieszkaniu 25 m kwadratowych gmina chce nas wyrzucić na mniejsze mieszkanie a jest nas ośmioro partner dostał pracę ma umowę do kwietnia płacimy teraz regularnie za czynsz.wczesniej nie było mnie stać.Nie chce pieniędzy tylko można wpłacać pieniądze na konto urzędu podpisanego do mojego mieszkania.

 4. Pomoc says:

  Nazywam się Przemek, jestem ojcem dwójki wspaniałych dzieci, Viktorii i Karola. W maju tego roku rozwiodłem się z ich mama. Z dziećmi jestem bardzo zżyty. Od mojego rozstania z była żoną widywalismy się codziennie, nie było dnia bez wspólnych rozmów.
  Dzieci niejednokrotnie mówiły mi, że chcą mieszkać ze mną.
  Wszystko było dobrze do dnia 3 sierpnia tego roku, kiedy to była żoną wiadomością SMS powiadomiła mnie o tym, że wyprowadziła się z dziećmi przeszło 300km, od dotychczasowego miejsca zamieszkania.
  Od tego dnia walczę o kontakt z moimi dziećmi, była żona kompletnie odcięła mnie od dzieci, nie pozwalając im swobodnie się ze mną kontaktować..
  Jeśli juz dojdzie do kontaktu telefonicznego, dzieci nie są swobodne w rozmowie, ponieważ są podsłuchiwane przez matkę i jej partnera.
  Od sierpnia do dnia dzisiejszego, z dziećmi widziałem się tylko 2 dni…każda moja próba ustalenia weekendu z dziećmi jest ignorowana , przez co sam nie wiem kiedy zobaczę moje dzieci, które są dla mnie całym życiem.
  Z opowieści dzieci, wiem że partner byłej żony jest agresywny w relacjach z nimi, dzieci są manipulowane i nastawiane przeciwko mnie.
  Moje działania na własną rękę, nie przynoszą skutków, a na walkę prawnicza i batalię sądową o opiekę naprzemienna na dzień dzisiejszy mnie nie stać.
  Z tym wszystkim wiąże się też zmiana mieszkania na większe.
  Jestem w takiej sytuacji, że nie chce mi się już żyć.
  Cała moja chęć do życia i sens zniknęły razem z wyprowadzka dzieci.
  Proszę z całego serca ludzi dobrej woli o pomoc w odzyskaniu dzieci.
  W tym momencie każdy grosz jest na wagę złota.
  Wręcz błagam o pomoc !

 5. Kamila says:

  Jestem mamą samotnie wychowująca ośmioro dzieci dwójka dzieci jest dziećmi z lekka niepełnosprawnością utrzymuje się zasiłków nie starcza nam po opłaceniu rachunków na odzież,obuwie i często na przybory szkolne .Wiem że nie powinno się prosić o pomoc ale czasem życie zmusza nas do takiego kroku ….

 6. Renata kowalska says:

  Jestem wdowa od czterech lat ,dzieci dorosłe ,mam domek z działką skromny ale jest dach nad głową .od 1990 rmaz chorował bardzo ,leczenie pochłonęło niesamowite ilości pieniędzy by przez te wszystkie lata utrzymać można było męża przy życiu .Na dzień dzisiejszy jestem zadluzona z komornikiem ,który chce zlicytować mój domek ,jestem w rozpaczy ,mam stany depresyjne i wiele chorób które utrudniają mi życie na codzien a pogłębia ich strach każdego dnia przed utrata domu ,proszę o wsparcie finansowe na rzecz komornika ,tak bardzo chciałabym jeszcze żyć i uśmiechać się ,mam lat dopiero 60 ,pragnę spokojnej starości ,poproszę o pomoc.

 7. Dom says:

  Witam . Grozi nam egzekucja domu . Właśnie zmarł nam tata, od komornika dowiedziałam się ze ma zadłużenie na 165tys .Jestem w ogromnym szoku. Nie jestem w stanie tego spłacić . Kiedy odmowie spadku zabiorą nam dom. Nie wiem gdzie zwrócić sie o pomoc . Bardzo boje sie o rodzine i dach nad głowa .

 8. Pomoc says:

  Dzień Dobry.Jestem samotna mam dwójki dzieci syna 16 lat i corke 1,5 roku.Mam stopień nie pelnosprawnoaci zewzgledu na moja chorobę niedowlad plastyczny kończyny dolnej, od 7 lat cierpię też na depresję.Zezwgeldu na ciężką sytuację finansowa dostałam eksmisję.Mieszkam w mieszkaniu socjalnym na którą mnie też nie stać ponieważ opłaty sa jeszcz droższe niż normalnie A próbuje jakoś wiązać koniec z końcem.Chociqz nie raz brakuje mi sil:(Bardzooo proszę o pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *