Bieda w rodzinie

Fundacje, które pomagają finansowo – lista miejsc, do których mogą zgłosić się ubogie rodziny

Bieda w rodzinie to niejednokrotnie temat tabu i status, do którego trudno się przyznać.  Istnieje jednak wiele miejsc, w których osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą uzyskać wsparcie – warto zgłosić się do którejś z placówek, po to, aby uzyskać potrzebną pomoc i móc iść dalej.

Banki żywności, jadłodajnie i MOPS

Pierwsze miejsce, gdzie powinna udać się potrzebująca rodzina to Miejski lub Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. To ważny punkt, gdzie rodzina może uzyskać świadczenia oraz doraźną pomoc. To właśnie z Ośrodka Pomocy Społecznej następuje zazwyczaj skierowanie danej rodziny do Banku żywności, w którym można pobrać artykuły żywnościowe i higieniczne za darmo. Banki żywności są bardzo dobrym rozwiązaniem i posiadają produkty, które pochodzą z nadwyżek lub mają krótki termin ważności.

Oprócz banków żywności istnieją także jadłodajnie dla ubogich, które znajdują się praktycznie w każdej większej lub mniejszej miejscowości. Działają zarówno przy Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej, jak i innych ośrodkach, na przykład kościołach czy parafiach. W jadłodajniach można zjeść ciepły obiad, a czasem również kolację.

Fundacje, które pomagają ubogim rodzinom

Istnieje również wiele fundacji, które pomagają rodzinom w potrzebie. Jeśli masz problem z zaspokojeniem swoich podstawowych potrzeb, zgłoś się do jednej z nich. Fundacji pomocowych jest wiele, a każda z nich ma nieco inny profil. Stowarzyszeń, które zajmują się stricte pomocą materialną jest sporo, oto niektóre z nich:

 • Fundacja Dzieci i Rodzin Ubogich – skupia się przede wszystkim na pomocy materialnej dzieciom z rodzin potrzebujących. Biorąc pod materialną opiekę najmłodszych, odciążają oni rodziców i pomagają ubogim rodzinom wyjść na prostą.
 • Stowarzyszenie Wiosna – to jedna z najpopularniejszych fundacji w Polsce. Na co dzień zajmuje się różnymi formami pomocy dla osób w trudnej sytuacji materialnej, a jaj najpopularniejszym projektem jest Szlachetna Paczka.
 • Siepomaga – to portal charytatywny, którego główne działanie skupia się wokół internetowych zbiórek pieniędzy na cele konkretnych osób lub rodzin.
 • Fundacja „Pomocna Dłoń” – jej działanie skupia się na umożliwianiu dzieciom nauki i rozwoju, poprzez stypendia czy organizowanie wyprawek szkolnych. Zajmują się również organizacją letniego wypoczynku dla dzieci.
 • Stowarzyszenie Emaus – jeśli jesteś z okolic Lublina, ta fundacja może dać Twojej rodzinie wsparcie duchowe i materialne. Stowarzyszenie prowadzi kiermasz używanych rzeczy, z których środki przeznaczane są na pomoc ubogim.

Szkoły, stypendia dla dzieci

Warto pamiętać, że również szkoły pomagają biednym osobom w ciężkiej sytuacji materialnej. Dziecko z biednej rodziny może w szkole liczyć na dofinansowanie do posiłków. Dzieci z rodzin ubogich mogą również dostać stypendium socjalne. Może ono być przyznawane do 24 roku życia (pod warunkiem, że w tym czasie dziecko będzie kontynuować naukę). O stypendium można wystąpić przez formularz dostępny na stronach oświaty poszczególnych gmin.

2 thoughts on “Fundacje, które pomagają finansowo – lista miejsc, do których mogą zgłosić się ubogie rodziny

 1. Janusz zastawny says:

  Jestem trudnej sytuacji finansowej mieszkam w domu żon i dziećmi domu szfagieki ona chce odnas 85000zł jak nie zapłacimy wyrzuci nas na bruk

 2. Mirek says:

  Nie wiedziałem, że w aż tylu miejscach można znaleźć pomoc. Pewnie wielu osobom to się przyda, zwłaszcza że pandemia nie odpuszcza i dalej jest ciężko z pracą, kasą i związaniem końca z końcem. Nie wolno teraz zostawić ludzi samym sobie, muszą wiedzieć dokąd pójść, by otrzymać pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *