Strata nienarodzonego dziecka niesie ze sobą rozpacz, żal, poczucie pustki połączonej ze złością i frustracją. Poronienie to tragedia wyzwalająca emocje, z którymi często nie potrafimy sobie poradzić, nie wiemy jak rozmawiać z matką, której marzenia o macierzyństwie legły w gruzach. Jak możesz pomóc kobiecie po poronieniu?
Co zrobić, aby pomóc kobiecie po poronieniu?
Dla wielu kobiet poronienie jest nienazwanym dramatem, przeżywaną po cichu traumą, do której mają dostęp jedynie najbliższe jej osoby. Negatywne emocje towarzyszące stracie dziecka na etapie ciąży są bardzo intensywne, dotykają obojga rodziców, jednak każde z nich próbuje inaczej się z nimi uporać.
Czas po poronieniu to dla każdej kobiety niezwykle trudny okres jej życia. W odróżnieniu od mężczyzn najczęściej czują wtedy potrzebę ekspresji odczuwanego bólu i cierpienia, chcą się dzielić bolesnym doświadczeniem. W tym czasie ogromne znaczenie ma pełne zrozumienia wsparcie bliskich osób, dlatego po prostu bądź w pobliżu i słuchaj. Warto czasem wspólnie pomilczeć, ważne aby kobieta po poronieniu nie czuła się osamotniona.
Błahe i pozornie mało istotne zakupy, sprzątanie czy gotowanie są często dla kobiet po poronieniu wielkim wyzwaniem, dlatego pomóż jej w codziennych czynnościach.
Czego nie należy mówić kobiecie po poronieniu?
Kobieta po poronieniu nie chce wysłuchiwać oklepanych frazesów w stylu „czas leczy rany”, „ nie ty pierwsza i nie ostatnia”, jesteś jeszcze młoda...” itp. Unikaj nietrafionych w takiej sytuacji stwierdzeń „przecież masz już dzieci”, „następnym razem na pewno się uda”.
Nie umniejszaj faktu byłej ciąży, nawet jeśli zakończyła się na wczesnym etapie kobieta czuła się już w tym czasie mamą, a teraz musi zmierzyć się z żałobą.
Co przysługuje kobiecie po poronieniu?
Wielu rodziców, których dotknęła tego rodzaju tragedia nie wie jakie prawa im przysługują w związku z utratą nienarodzonego dziecka. Jeżeli kobieta po poronieniu chce z nich skorzystać i nie wie jak sprostać wszystkim formalnościom wesprzyj ją w procedurze rejestracji dziecka w Urzędzie Stanu Cywilnego, uzyskania karty zgonu, organizacji pochówku.
Kobieta po poronieniu może też ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Powiedz, że przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni.
Gdzie szukać pomocy po poronieniu?
Świat kobiety po poronieniu pełen jest cierpienia, któremu często towarzyszy poczucie winy. Kobiety po stracie dziecka obwiniają się, szukaj w sobie przyczyn tego co się stało, co w wielu przypadkach prowadzi do zaburzeń depresyjnych.
Chcąc pomóc kobiecie po poronieniu spróbuj ją delikatnie nakłonić do wizyty u psychologa, wspieraj podczas ewentualnej terapii. Powiedz jej o Stowarzyszeniu Rodziców Po Poronieniu, to organizacja skupiająca rodziców dotkniętych taką tragedią. Pomocne mogą okazać się grupy wsparcia, fundacje, internetowe serwisy. Rozmowa na forum z osobami, które przeżyły utratę dziecka pomaga wielu kobietom po poronieniu w uporaniu się ze swoim dramatem.