Problem alkoholizmu członka rodziny lub partnera jest ciężki i wymaga konkretnej pomocy. Związek z alkoholikiem, z którym nic nie zrobisz, może wykończyć Cię emocjonalnie i fizycznie. Czy są jakieś sposoby na to, aby żyć w osobą uzależnioną od alkoholu?
- Co to znaczy być współuzależnionym?
- Czy da się żyć z alkoholikiem nie będąc współuzależnionym?
- Gdzie udać się po pomoc?
Co to znaczy być współuzależnionym?
Współuzależnienie to mechanizm, pojawiający się w związkach, w których jedna strona ma problem z alkoholem. Polega on na stopniowym uzależnieniu emocjonalnym od partnera i w efekcie stosowaniu podobnych mechanizmów, który używa osoba z problemem alkoholowym na przykład do próby ukrycia przed innymi faktu, że piła. Przykładem może być usuwanie butelek, sprzątanie domu, czy przenoszenie osoby, która jest pijana do innego pomieszczenia – wszystko po to, aby ukryć, że osoba, z którą jesteś w związku faktycznie ma problem. Niestety, takie działania w dłuższej perspektywie tylko pogarszają sprawę i zdejmują odpowiedzialność za picie z osoby uzależnionej.
Współuzależnienie to również tłumaczenie partnera lub partnerki i niejako traktowanie jej jako osoby nieporadnej, która nie jest odpowiedzialna za swoje decyzje. Tymczasem, choć nad alkoholikiem sprawuje władzę alkohol, tylko on może butelce powiedzieć nie. Ty możesz jedynie wskazać drzwi, przez które osoba uzależniona wyjść z problemu – a te drzwi prowadzą na leczenie, ponieważ nie ma innych udokumentowanych i dobrze znanych metod wychodzenia z alkoholizmu.
Bardzo często osoba współuzależniona czuje ogromne napięcie a jej życie koncentruje się wokół działań partnera z problemem alkoholowym. Jeśli jednak bliska osoba prosi Cię o alkohol lub pieniądze, to choćby serce Cię bolało, należy powiedzieć nie. Postawienie granic to pierwszy krok ku wolności.
Czy da się żyć z alkoholikiem nie będąc współuzależnionym?
Teoretycznie jest to możliwe, jednak osoby, które przez długi czas są w związku z osobą uzależnioną najczęściej przejmują jej problemy i biorą za nie odpowiedzialność. Pamiętaj, że decydując się na wejście w związek z osobą z problemem alkoholowym musisz być gotowa/ gotowy na dużą konsekwencję w pilnowaniu ustalonych wcześniej przez siebie granic. Jednocześnie, podstawową kwestią jest zrozumienie, że choćbyś kochał/ kochała drugą osobą najmocniej na świecie, każdy jest odpowiedzialny za swoje życie i nie jesteś w stanie bez woli partnera/ partnerki zdjąć z alkoholika jego problemu. Najgorsze, co w tej sytuacji możesz zrobić, to wziąć za osobę uzależnioną odpowiedzialność i pilnować jej zachowań. Wyleczenie się z alkoholizmu wymaga przede wszystkim siły woli osoby, która ten problem ma i przyznania się przed sobą, że bez ciężkiej pracy nie wyjdzie ona z choroby.
Jeśli więc jesteś w związku z osobą uzależnioną, po pierwsze pamiętaj o tym, żeby zadbać o siebie, o swoje emocje i granice. Uświadom sobie również, że bycie z tą osobą to Twój wybór i w każdej chwili, jeśli nic się nie zmieni, możesz odejść. Przemocowe związki charakteryzują się tym, że jedna strona najczęściej straszy odejściem, ale nigdy tego nie robi. Postawienie granic, których będziesz przestrzegać to jednak podstawa.
Gdzie udać się po pomoc?
Jako osoba współuzależniona możesz przeżywać spektrum różnych emocji. Współuzależnieni bardzo często czują się bezsilni, mało wartościowi, niezrozumiani. Dlatego bardzo ważne jest mieć wsparcie. O swoich problemach najlepiej jest powiedzieć psychologowi lub terapeucie. Istnieją także grupy, w których spotykają się osoby współuzależnione. Warto skorzystać z którejś z opcji, najczęściej jednak po wielu latach związku, w którym główne skrzypce gra alkohol, potrzebna jest terapia, aby umocnić swoje granice i odwrócić schematy, które nie pozwalały Ci się rozwijać.
Współuzależnienie pojawia się bardzo szybko w relacjach. Warto już na samym początku udać się po pomoc, a nie łudzić się, że uda się samemu wszystko naprawić, bo będzie tylko gorzej….