Zdarzają się w życiu sytuacje, w związku z którymi dziecko nie może pozostawać w swojej rodzinie. Z różnych przyczyn rodzice nie chcą, nie mogą lub też nie są w stanie go wychowywać. W takich przypadkach dziecko trafia do rodziny zastępczej. Kiedy jednak rodzina zastępcza kończy opiekę nad dzieckiem?
Kiedy dziecko trafia do rodziny zastępczej?
W sytuacji, kiedy biologiczna rodzina dziecka nie chce lub nie może sprawować nad nim należytej opieki, zostaje ono oddane pod skrzydła rodziny zastępczej. Wiele osób zastanawia się, kim jest rodzina zastępcza zawodowa, otóż są to małżonkowie lub pary, zajmujące się nieletnimi, dla których nie są wstępnymi, ani rodzeństwem.
Rodzina zastępcza najczęściej sprawuje opiekę tymczasową, w czasie kiedy rodzina dziecka nie jest w stanie zapewnić mu odpowiednich warunków. Przepisy jasno stanowią o działalności rodziny zastępczej oraz o jej czasowości i przypadkach, kiedy kończy ona opiekę nad dzieckiem.
Kiedy rodzina zastępcza kończy opiekę nad dzieckiem?
Pojęcie rodziny zastępczej nie jest tożsame ani z adopcją, ani rodziną naturalną i już z samej nazwy sugeruje pewną tymczasowość. Podopieczny umieszczony w rodzinie zastępczej przebywać w niej będzie przez pewien, określony czas.
Koniec opieki nad dzieckiem następuje w przypadkach:
- osiągnięcia pełnoletności przez podopiecznego,
- zmiany sytuacji prawnej, np. przywrócenie rodzicom pełni praw do sprawowania opieki nad dzieckiem,
- przeniesienia dziecka do placówki wychowawczo-opiekuńczej,
- rezygnacji rodziny zastępczej z obowiązków związanych ze sprawowaniem opieki,
- zdarzeń losowych – choroby, śmierci dziecka, rodziców zastępczych.
Jak stać się rodziną zastępczą?
Rodzinami zastępczymi mogą zostać zarówno osoby w stałych związkach, jak i te samotne. Ważne jest, że w pierwszej kolejności rodziną zastępczą dla konkretnego dziecka może zostać jego biologiczna rodzina lub też osoby, na które wskazali rodzice dziecka.
Chętni chcący stać się rodziną zastępczą muszą liczyć się ze spełnieniem wielu określonych wymagań, a niektóre z tych wymogów to:
- posiadanie stałego miejsca zamieszkania,
- posiadanie stałego dochodu,
- pełnia praw rodzicielskich względem własnych dzieci,
- korzystanie z pełni praw obywatelskich oraz cywilnych,
- stan zdrowia pozwalający na zajmowanie się dziećmi,
- posiadanie nieposzlakowanej opinii,
- posiadanie odpowiednich warunków do opieki nad dziećmi.
Dodatkowo osoby te muszą przejść i ukończyć specjalistyczny kurs, który najczęściej organizowany jest w lokalnym ośrodku adopcyjno-opiekuńczym.
Bycie rodziną zastępczą jest ogromnym wyzwaniem i wiąże się z wieloma poświęceniami oraz wyrzeczeniami. Pełniący tę funkcję muszą mieć na uwadze, że nie jest ona stała, a tymczasowa i istnieje szereg przyczyn, które kończą opiekę nad dzieckiem i są to jedynie osiągnięcie pełnoletności czy powrót do rodziców biologicznych.
My z mężem chcielibyśmy zostać rodziną zastępczą. Za niedługo rozpoczniemy całą procedurę i mam nadzieję, że uda się komuś pomoc