dzieci

Kim jest i co może kurator rodzinny?

Sytuacje rodzinne są różne i bardzo często zdarza się, że sąd orzeka o konieczności nadzoru kuratora rodzinnego. Kim jest ta osoba i jakie są jej kompetencje?

Kim jest kurator rodzinny?

Kurator to osoba delegowana przez sąd, która ma za zadanie nadzorować konkretnego członka społeczeństwa lub rodzinę. Inne obowiązki ma kurator dla dorosłych, inne natomiast kurator rodzinny. Taka osoba jest funkcjonariuszem publicznym, który może działać jedynie na polecenie sądu. Kuratorzy wykonują różnego rodzaju orzeczenia w sprawach karnych oraz rodzinnych. Często zajmują się po prostu doglądaniem, czy dana rodzina, względem której zostały wszczęte kroki prawne lub zawiadomienie, spełnia wymagane przez sąd warunki.

Kurator rodzinny to osoba, która musi skończyć studia pedagogiczno – psychologiczne, socjologiczne lub prawne. Prawo dopuszcza także możliwość uzupełnienia innych studiów dodatkowym dyplomem z zakresu nauk umożliwiających pełnienie takiej funkcji.

Studia to nie wszystko – kurator, aby wykonywać zawód musi odbyć aplikację kuratorską oraz zdać specjalny egzamin kuratorski.

Jakie są obowiązki kuratora rodzinnego?

Kurator rodzinny, mówiąc w skrócie, ma pełnić funkcje, które polegają na realizowaniu zadań o charakterze wychowawczo-resocjalizacyjnym. Ważna jest tutaj także diagnostyka, czyli rozpoznanie, czy w danej rodzinie, zwłaszcza w kontekście najmłodszych, wszystko działa zgodnie z prawem i przyjętymi ogólnie normami. Kurator nadzoruje również sprawy, które związane są z ograniczeniem władzy rodzicielskiej. W kontekście spraw nieletnich, kurator jest potrzebny w przypadku popełnienia przez nieletniego przestępstwa, oraz jeśli niepełnoletni podopieczny zostanie warunkowo zwolniony z zakładu poprawczego. W tym przypadku nadzór kuratora jest niezbędny.

Kurator może także sprawować nadzór nad osobami dorosłymi, zwłaszcza jeśli są ubezwłasnowolnione lub uzależnione od alkoholu (często zdarza się to w przypadku osób uzależnionych, które zajmują się dziećmi).

Ile trwa nadzór kuratora rodzinnego?

Nadzór kuratora rodzinnego jest czasowy i bardzo często uzależniony jest od wyroku sądu. W przypadku alkoholu, obowiązek leczenia nałożony jest przez sąd trwa dwa lata. Przez ten czas osoba objęta programem musi pogodzić się z regularnymi wizytami kuratora.

W sprawach rodzinnych nadzór taki może trwać kilka miesięcy, rok lub nawet do momentu osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. W trakcie nadzoru można wnioskować o zmianę jego sposobu lub skrócenie tego okresu.

Warto tutaj zaznaczyć, że kurator ma za zadanie pomóc w lepszym funkcjonowaniu danej rodziny lub osoby nieletniej. Jeśli takaosoba lub rodzina ma motywację do zmiany, nadzór kuratora będzie pomocny i może poprawić funkcjonowanie oraz pozwolić na wyjście z różnego rodzaju problemów.

6 komentarzy dla “Kim jest i co może kurator rodzinny?

 1. Diana Z. says:

  Sama mam kontakt z wieloma kuratorami, uważam, że w większości przypadków nie dopełniają oni swoich obowiązków, a później dzieją się tragedie…

 2. Jesika999 says:

  Witam. Mam pytanie. Miałam kuratora ponad 3 lata. Dwa lata w poprzednim miejscu zamieszkania i opinia była wzorowa natomiast po przeprowadzce kuratorzy zaczęli pisać bardzo źle pomimo że nic się u nas w domu nie działo. Przychodzili mówili co innego a co innego pisali. Wyjechałam zagranicę i napisałam do sądu o zmianę miejsca pobytu natomiast już pół roku nic mi nie przychodzi, dzwoniłam do sądu ale wyszło że nic w komputerze nie ma. Dziwne bo z tego samego sądu mi przyszło uzupełnienie braków formalnych co do alimentów ?

 3. Beata says:

  Kurator przychodził do mnie czy wyremontowałam mieszkanie ale z ochłapów jak pracę użyteczne publiczne czyli miałam 360zl i półtorej roku zabrał mi dzieci do domu dziecka jedno dziecko 13lat drugie 10 lat czy to są ludzie nie rozumieją ludzkiej biedy,zabrali i po klopocie chyba pani kurator kasę za to ma,czy ktoś w tej Polsce potrafi pomóc moim dzieciom tam czyli w placówce są poniżane przez wychowawcow-ludzie bez uczuć do dzieci,robią jako salowe,dużo by było pisać a to wszystko pani kurator z Wałbrzycha która to co napisze a sąd przytakuje

 4. Ulka says:

  Witam
  U mnie też przychodzi kurator wraz z asystentem i straszą jak się nie zmieni sytuacja w domu do odbiorą mi dzieci.
  Że jak nie będę z nimi współpracowala to nie powiedzą mi co wpisują w papiery a jak wrazie czego dowiem się po czasie jak dostanę papiery z sądu że odbierają mi dzieci
  Dlaczego jeżeli poszłam i przyznałam się instytucjom że mąż ma problem z alkoholem teraz ja dostaję zwszytskie baty.ze zła matka która nie potrafi utrzymać porządku
  Że leniwa bo niechc iść do pracy a najmłodszy syn już ulamny bo nosi jeszcze pampersa a ma trzy lata.
  Czy tak wygląda sprawowanie na rodziną
  Czy my jako matki musimy na wszystko się godzić

 5. Ajsza says:

  Czy po jednorazowym icydencie mozna dostać kuratora ? Chodzi o to że konkubent podniósł namnie rękę dzieci były w domu ale na szczęście tego nie widziały i Oskarżony już z nami nie mieszka

 6. Lolitka34 says:

  Mam problem z kuratorką. Zamiast mi pomagać to mi szkodzi, miesza mi w życiu rodzinnym, przez co mam tylko same nie przyjemność. Ostatnim razem jak byla kazała mi pokazać ile mam pieniędzy w portfelu i że mam Założyć zeszyt w którym mam pisać ile wydałam na co wydałam i paragony mam zbierać, a ona będzie mnie rozliczać. Czy to też należy do jej obowiązków?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.