Zniszczona pluszowa zabawka

Przemoc domowa wobec dzieci – jak interweniować?

Przemoc i krzywdzenie dzieci dotyczy każdego działania, które deprawuje prawa i swobodę dzieci oraz zakłócają ich optymalny rozwój. Przemoc może mieć znamiona znęcania fizycznego oraz psychicznego i jest przestępstwem. Odpowiedzialność za krzywdy wyrządzone dziecku ponoszą nie tylko te osoby, które jawnie się do tego przyczyniły, ale także ci, którzy nie zareagowali. Co powinniśmy zrobić, kiedy wiemy, że dziecko jest bite, krzywdzone i maltretowane? Gdzie to zgłosić? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Przemoc psychiczna wobec dzieci

Dom powinien być dla dziecka tym miejscem, którym będzie czuło się bezpiecznie. Azylem pełnym miłości i ciepła. Jest to niezbędne dla prawidłowego i harmonijnego rozwoju dziecka. Przemoc całkowicie i nieodwracalnie, przekreśla szanse na szczęśliwe dzieciństwo, wpędzając je w poczucie beznadziejności, wstydu oraz niższości. Znęcanie psychiczne jest o wiele gorsze od fizycznego, ponieważ pozostawia ślad w psychice na całe życie. Dzieciom maltretowanym psychicznie znacznie trudniej jest w dorosłym życiu założyć rodzinę i wieść szczęśliwy żywot.

Do przemocy psychicznej zaliczane są takie zachowania jak:

nękanie,
• groźby,
• lekceważenie,
• wyzwiska i wulgaryzmy,
• chłód emocjonalny,
• ignorowanie,
• brak czułości.

Prowadzi to do wielu negatywnych przeżyć jak strach, lęki, poczucie niesprawiedliwości, dorastanie w przeświadczeniu o byciu gorszym, niechcianym i niekochanym. Powoduje to szereg niebezpiecznych skutków jak bunt, agresja, depresja. Dziecko nosi w sobie ogromne pokłady żalu, złości, smutku, które wyładowuje na otoczeniu, niszcząc swoje, lub cudze rzeczy, znęcając się nad słabszymi rówieśnikami czy zwierzętami. Nawet niewinne straszenie dziecka w stylu „jak będziesz niegrzeczny, to przyjdzie taki straszny pan i cię zabierze”, może wywołać u dziecka paniczny strach. W umyśle rodzą się wówczas przerażające wizje związane utratą miłości i opieki ze strony rodziców. Oschłość emocjonalna czyni w zasadzie z dziecka sierotę. Skutkuje to najczęściej obniżonym poczuciem własnej wartości a niekiedy nawet skłonnościami i myślami samobójczymi.

Przemoc fizyczna wobec dzieci

Dzieci będące bite i maltretowane nie tylko odczuwają brak poczucia bezpieczeństwa, co są bardziej podatne na manipulację otoczenia. Dlatego częściej wpadają w złe towarzystwo, stają się członkami szemranych grup, band, a nawet sekt. Takie dzieci są również wykluczone ze społeczeństwa, ponieważ ani rówieśnicy, ani ich rodzice, nie chcą się zadawać z „wyrzutkiem z rodziny patologicznej”.

Skala frustracji prowadzi wtedy do szeregu agresywnych zachowań jak:

autoagresja,
• poczucie winy i wstydu,
• samookaleczenia,
• zamykanie się w sobie,
• nieśmiałość,
• cynizm,
• ignorancja,
• chęć zemsty.

Jako sposób na wyładowanie agresji dzieci znajdują w wyczynach chuligańskich,
kradzieżach, znęcaniu się nad innymi, a w najgorszym wypadku w dokonaniu morderstwa.

Mała dziewczynka zakrywa uszy

Gdzie zgłosić przemoc wobec dzieci

Jeżeli jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka, podejrzewasz lub wiesz na pewno, że dzieje mu się krzywda, nie czekaj, aż będzie za późno. Od razu zareaguj! Przemoc domową wobec dziecka można zgłaszać do:

Niebieskiej linii – Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie-numer 22 668-70-00,
Dziecięcego Telefonu Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – numer 0 800 12 12 12 (bezpłatny),
pod numer alarmowy 112, na który można dzwonić, w celu uzyskania pomocy w nagłych przypadkach,
do szkoły, przedszkola, żłobka, do którego uczęszcza dziecko,
na policję,
do Ośrodka Pomocy Społecznej,
do Sądu Rodzinnego.

jeden komentarz dla “Przemoc domowa wobec dzieci – jak interweniować?

  1. Pomoc says:

    Chce zgłosić ze w pewnym donu notorycznie dochodzi ze krzwdzone są dzieci.policja ,mops,kurator nic nie robią. Juz nie wiem gdzie mam to zgłosić. Jestem obca osoba która nie może słuchać co tam sie dzieje. Kurati i mops dzwonią o zaplanowanej wizycie a te dzieci maja piekło po wizytach.co ja mam zrobić i??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.