Uzależnienie od gier

Uzależnienie od Internetu, narkotyków, telefonu… Z jakimi uzależnieniami zmaga się młodzież?

Łatwy dostęp do nowych technologii, ale też… używek, sprawił, że coraz częściej młodzież ulega uzależnieniom. Jakie może mieć to konsekwencje? Sprawdzamy.

Alkohol

Kilkunastoletni alkoholik? Choć brzmi to jak abstrakcja, coraz częściej zdarza się, że młodzież codziennie sięga po alkohol. I problem ten dotyczy nie tylko nastolatków pochodzących z nizin społecznych.

Choć teoretycznie sprzedaż alkoholu osobom poniżej osiemnastu lat jest zabroniona, w praktyce zakup piwo czy wódki wcale nie jest taki trudny. Nie w każdym sklepie restrykcyjnie sprawdzany jest dowód osobisty, można też znaleźć „życzliwych” dorosłych, którzy poproszeni, kupią alkohol.

Jego łatwa dostępność oraz brak świadomości konsekwencji sprawia, że wiele młodych osób nadużywa trunków wysokoprocentowych. A to nierzadko prowadzi do tragedii, wywołuje agresję. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim edukując. Bo jak widać, zakazy rzadko kiedy się sprawdzają.

Alkohol

Internet

Wśród młodzieży można też zauważyć postępujące uzależnienie od internetu, mediów społecznościowych. Choć wydaje się to być mniej groźne, niż alkohol, często pozory mylą.

Nastolatkowie, którzy całe dnie są online, z czasem zaczynają cierpieć na dysfunkcje społeczne, nie potrafią się odnaleźć w realnym świecie. Często przestają też… samodzielnie myśleć. Po co, skoro w internecie można znaleźć wszystko? W ten sposób zyskują też nową wiedzę, która jednak nie do końca może być prawdziwa.

Trzeba też pamiętać o tym, że w internecie znajduje się wiele treści nieodpowiednich dla młodych osób, które mogą doprowadzić do kolejnych zaburzeń.

Smartfony

Obecnie nawet kilkuletnie dzieci nie rozstają się ze swoimi smartfonami. Bezustannie odświeżają Instagrama w poszukiwaniu nowych treści, sprawdzają, czy na messengerze ktoś nie napisał. Zamiast reagować, wyciągają telefon i robią zdjęcia lub nagrywają filmik, gdy coś się dzieje.

W wielu przypadkach telefon, zamiast być narzędziem, stał się przyjacielem. Widać to szczególnie w sytuacji, gdy nastolatkowie spotykają się i choć są „razem”, to jednak „oddzielnie”, każdy wpatrzony w ekran swojego smartfona.

Ma to również bardziej przyziemne konsekwencje, na przykład podczas przechodzenia na pasach, gdy młodzież nie widzi świata poza telefonem.

Gry komputerowe

Gry komputerowe, jak internet czy telefon, uzależniają. A gdy ta pozornie niewinna rozrywka przeradza się w nałóg, może zaburzać zdolność prawidłowego postrzegania świata rzeczywistego. Co rusz słyszy się o przypadku nastolatka, któremu wydawało się, że jest w „grze” i bawi się w „GTA” bądź inne strzelanki.

A nawet gdy to uzależnienie nie przybiera aż tak drastycznej formy, to prowadzi do zaburzeń relacji interpersonalnych.

Narkotyki, substancje psychoaktywne

O tym, jak poważne w skutkach bywa zażywanie narkotyków, nikogo chyba przekonywać nie trzeba. Przerażające jest natomiast, jak łatwy dostęp do nich ma młodzież. Co więcej, nierzadko sami nastolatkowie są dealerami, rozprowadzając narkotyki w swojej szkole.

Oprócz tego problemem stały się substancje psychoaktywne, tzw. dopalacze. Nawet ich jednorazowe zażywanie może spowodować poważne problemy zdrowotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.