przemoc psychiczna w rodzinie

Znęcenie psychiczne – gdzie zgłosić? Przemoc w rodzinie

O przemocy w rodzinie zaczęto mówić ostatnimi czasy, jednak nadal informacje o skali problemu, oraz tym, jak sobie radzić w przypadku wystąpienia znęcania psychicznego są okrojone i nie docierają do wszystkich. Najważniejsze co trzeba wiedzieć to to, że istnieją specjalne ośrodki, które specjalizują się w pomocy osobom, będącym ofiarą przemocy. Jeśli masz taki problem, lub znasz kogoś, kto jest ofiarą przemocy wiedz, że raz zgłoszony problem może zaowocować jedynie lepszą przyszłością i wyrwaniem się w toksycznej, przemocowej sytuacji.

Kiedy mówimy o znęcaniu psychicznym w rodzinie?

Znęcanie psychiczne jest o tyle trudne do wychwycenia, że w sensie fizycznym na ciele ofiary nie ma zazwyczaj żadnych śladów. Zazwyczaj, bo równie często zdarza się, że ofiara przemocy sama dokonuje samouszkodzeń w postaci cięcia się lub przypalania papierosami. Natomiast przemocą psychiczną w istocie nazywamy wszystkie zachowania, które przy wykorzystaniu wyższej pozycji sprawcy skutkują obniżeniem samooceny drugiej osoby, próbami pozbawienia jej godności lub psychicznym i emocjonalnym uzależnieniem.

W przypadku przemocy psychicznej problem jest o tyle skomplikowany, że bardzo często ofiara nie jest w stanie odróżnić, co jest w relacji przemocowe, a co nie. Nie pomaga także brak wsparcia środowiska, które często bagatelizuje problem na zasadzie „nie pierze się rodzinnych brudów na zewnątrz”. Ran psychicznych nie widać na pierwszy rzut oka, ale zostawiają głębokie ciosy w psychice, i aby je wyleczyć potrzebne jest często wiele lat terapii.

Istnieją różne rodzaje przemocy psychicznej. Najczęściej sprawca posługuje się nękaniem, obrażaniem, zaniżaniem poczucia wartości u drugiej osoby, uzależnianiem emocjonalnym za pomocą przekonywania drugiej osoby, że jest nic niewarta i nie poradzi sobie sama, a także izolowaniem ofiary od przyjaciół.

Gdzie się zgłosić?

Pamiętaj, że zawsze w momencie, kiedy odnosisz wrażenie, że ktoś przekracza Twoje granice, lub czujesz się źle, kiedy myślisz o powrocie do domu, masz prawo do pomocy! Pierwsza i najważniejsza zasada, to powiedzieć komuś o tym, co dzieje się w Twoim domu, niech jednak będzie to osoba wspierająca, która nie zbagatelizuje problemu. Bardzo często, świadomie lub nie, sprawcy przemocy wywierają presję na ofierze, aby nikomu nie mówiła o tym co czuje i nie weryfikowała swoich odczuć. Jest to bowiem bezpośrednio zagrażające dla sprawcy, który choć często sam kieruje się nieuświadomionymi mechanizmami, czuje, że robi źle lub, że należy mu się za swoje zachowania kara. Mówienie o przemocy to pierwszy krok do wolności.

Jeśli nie masz wsparcia w najbliższych, powinieneś/ powinnaś udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej lub Centrum Kryzysowego. Obydwie placówki dysponują psychologami oraz będą Ci towarzyszyć we wszystkich etapach, które pomogą Ci uniezależnić się od sprawcy. Często proponowana jest procedura założenia Niebieskiej Karty, którą może pomóc przygotować także policja.

Jak pomóc osobie, która jest ofiarą przemocy domowej?

Jeśli widzisz, że ktoś w swoim środowisku może doświadczać przemocy psychicznej, przede wszystkim nie zostawiaj tej osoby samej. W przypadkach psychicznego znęcania nad rodziną ważne jest, aby osoba, która jest ofiarą nie traciła wiary w siebie a jaj uczucia były uprawomocniane.

Warto jednak zaznaczyć, że nie pomożesz nikomu wbrew jego woli. Jedyne co możesz zrobić to wskazać danej osobie placówki, gdzie może się udać lub zadzwonić oraz zaoferować towarzystwo podczas zgłaszania sprawy. Jeśli masz taką możliwość, zaoferuj nocleg.

Natomiast jeśli w Twoim bliskim otoczeniu występuje przemoc fizyczna, należy sprawę zgłosić na policję.

31 komentarzy dla “Znęcenie psychiczne – gdzie zgłosić? Przemoc w rodzinie

 1. alfi says:

  Zgłosiłam do MGOPS w Lubsku podejrzenie przemocy psychicznej nadużywającej alkoholu matce i jej partnera nad nastoletnią córką. Do tej pory rozmowę przeprowadzono z 'Matką” która sie wszystkiego wypiera i oczernia córke. Ubliża jej wyzywa, podważa jej poczucie własnej wartości. Córka nie ma zapewnionych warunków do nauki i wypoczynku. Często są awantury pijackie. Ona musi pijaną matkę transportować do łózka. A nawet w środku nocy ją wołali do transportu pijanej matki do domu- jak zabalowali poza domem. Znam ją i lubię bo jest na prawdę w porządku. Pr. socjalna z OPS wierzy „matce” a mnie straszą ,że będę ukarana za pomówienie, ponieważ zgłosiłam telefonicznie ten fakt Kierowniczce MGOPS w Lubsku. Pr. Socjalna powiedziała tej „matce” że nie widzi problemu że piją bo ona też lubi wypić i to jest argument?
  Zarzuca się ludziom znieczulicę a jak ktoś zgłasza problem to starają się go pozbyć, nie angażując się zbytnio. sąsiedzi nie raz wzywali do nich Policję- powinny być tam zapisy) a pracownicy Sosjalnej powiedzieli że o niczym nie wiedzą. To dla świętego spokoju mam udawać ,że o niczym nie wiem? Bo organa powołane do pomocy mają to w nosie?

  • Radek says:

   Mnie Moja kobieta wciaz obraza w domu przy dzieciach, zdradza mnie a gdy groze opieka spolwczna straszy ze ucieknie z dziecmi i nigdy ich nie zobacze.

   • Ktoś says:

    Proszę szukać pomocy w placówkach typu:
    Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
    w Olsztynie ul. Bałtycka 37a
    Powodzenia!

    • Druzdka5 says:

     Mój mąż jest alkoholikiem ma dwa oblicza w pracy do rany przyłóż a w domu tyran wykańcza psychicznie kiedys tylko mnie teraz też dzieci proszę o pomoc

   • Mama says:

    Mój mąż mówi że jak wyjdę z domu z dziećmi to nie mam prawa nic wziąść. Zabrania nam wziąść ubrania że sobą psycholog wypisuje mu leki żeby się leczył on nie chce brac bo wymyślił ze go chcą otruc.

   • Adam says:

    Moja się wydziera kontroluje wyjścia z domu itelefon sprawdza gdzie z kim i co pisze do kogo dzwonię czy kto dzwoni ze wszystkiego zrobi taka wojnę ze strach boje się wracać do domu jest wygadana język cięty w domu terror a między ludźmi słodka mamusia. Aktorka Na zawołanie zalewa się łzami i każdy się nabiera ja już nie mam siły niech robi co chce sckoda dzieci córka 23 lata tez ma dosc widzi co się dzieje syn 13.5roku zalewa się tez łzami brak slow

    • Paulina says:

     Witam mam chłopaka który jest ofiara przemocy emocjonalna (psychicznej ) w domu . W domu codziennie są awantury, chłopak za 2 miesiące skończy pełnoletność i tylko wyczekuje , chłopak nie chce wracać do domu . Mama robi awantury o wszystko, mimo iż chłopak zrobi wszystko w domu i nie ma problemu ze szkołą , chodzi normalnie do pracy sam na siebie zarobić , nie raz nawet o ma płacić za rachunki . Mama wyzywa go codziennie nawet jeśli nic nie zrobił . Chłopak normalnie płaci za swoje rzeczy to mama mu weźmie i powie że na nią jest w papierach ale on płaci i on tego nie dostanie .
     Wyzywanie jest też względem mnie i mojej rodziny tak o nic . Bo chłopak zostaje i sam nie chce wracać do domu , a ona cały czas straszy policja go . Chłopak wróci do domu i jest kłótnia nawet o to że ktoś pościł pranie a on był w pracy i on tego nie rozwisił a mama siedzi w domu.
     Jego mama prosi go nawet o to iż żeby on jej kupował alkohol prawie codziennie. Z kobietą nie da się rozmawiać ponieważ nie raz próbowaliśmy, krzyczy po nim po mnie wyzywa mnie i rodzinne chodź się nie znają i nigdy nie rozmaiwli . Ja samjuz psychicznie nie daje rady a co dopiero on , tylko problem jest taki iż chłopak ma dowód sporo wraz jak i ja lecz chłopak jest zdania tego że to się kończy za 2 miesiące. A ja niewiem co zrobić jeśli to zgłosić to gdzie ?. I czy np może mogłam bym ją stracić się o prawa do niego. Chłopak ma ojca w innym mieście nic nie wie o tym , a chłopak nie chce się wyprowadzić miasta ma tutaj szkołę i prace .

    • Bierność na korzywde says:

     Tox… To też przemoc , mało mężczyzn przyznaje się , a jeszcze mniej zdaje sobie sprawę że są pod wpływem przemocy domowej, szacunek dla tych którzy szukają pomocy , polecam dobrego specjalistę … Leczenie trwa bardzo długo… Ale dasz radę 🙂

  • Ktoś says:

   Proszę szukać pomocy w placówkach typu:
   Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
   w Olsztynie ul. Bałtycka 37a
   Powodzenia💚

 2. Znecanie sie says:

  Jestem sparalizowana matka pije wyzywa od roznych boje sie jej mam nie sprawna reke problemy z chodzeniem

  • Ktoś says:

   Proszę Pani, proszę się zgłosić do Placówki typu:
   Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
   w Olsztynie ul. Bałtycka 37a
   Proszę szukać oparcia WSZĘDZIE i zrobić WSZYSTKO, by wyjść z tego niszczącego związku!!!!
   Powodzenia!!!

  • Darek says:

   Właśnie z takimi aktorkami jest najgorzej one są aniołkami a z ciebie robi bandytę już nie raz wychodziłem z domu aby nie dać się sprowokować. Bardzo ubolewam nad tym że nie daje sobie rady jako facet, awantury są o dosłownie wszystko a ja jestem jak w więzieniu nawet głupio żartować nie mogę bo już moja (żona) stoi i nasłuchuje. Kiedyś rozmawialiśmy o wszystkim a teraz obraca to przeciwko mnie obwinia o wszystko jestem nie doceniany jak jeszcze żyła moja mama to miałem z kim pogadać ale tylko w ukryciu aby ona nie widziała śmieszne ale tak się dzieje często w domach pozdrawiam

 3. Kaja says:

  Mój partner jest alkoholikiem kiedyś miał założoną niebieską kartę i na chwilę się uspokoił a teraz znowu zaczyna wyzywa mnie poniża oskarza o zdrady a co w tym wszystkim jest naj gorsze robi to przy małych dzieciach nie wiem co mam zrobić mieszkam u niego nie mam rodziny nie pracuje bo ktoś musi zajmować się dziećmi opieka społeczna zamiast zrobić coś z nim to nasłała na mnie kuratora a ja nic z tego nie rozumię jestem abstynentką a on alkoholikiem a kurator przyjeżdża i sprawdza czy ja się dobrze zajmuję dziećmi a nie czy on nie wczyna kolejnych awantur które słyszą moje córki więc naprawdę nie wiem gdzie to zgłosić co zrobić skoro nawet kurator się nie interesuje co on wyrabia jak się napije normalnie ręce same opadają😥

  • Dorota says:

   Mam taki sam problem.Rozwiodlam sie z mezem 8 lat temu.Mieszkam u rodzicow z 2 corek.Od 8 lat mam nowego partnera czlowiek do rany przyluz.Moj brat alkoholik pijacy od 20 lat siedzi ciagle w domu zoimi rodzicami w 1 pokoju.Ciagle robi awatury wyzywa mnie mojego partnera.Dochodzi do rekoczynow.Chce mnie kontrolowac oraz moje dzieci.Wtraca sie we wszystko kto do nas przychodzi nawet jak kolezanki przychodza do dzieci tez sie w to wtraca.Ciagle mnie poniza i wyzywa.Boje sie go.Jestem na skraju załamania…rodzina udaje ze nie ma problemu.Nikt nie chce mi pomoc…..

   • Bierność na korzywde says:

    Najlepsze wyjście to zbieranie dowodów na własną krzywdę , telefon zdjęcia filmy … Czym dobitniejsze dowody na znęcanie się tym większa szansa , aktualnie w Pl ciężko udowodnić cokolwiek a sprawy kosztuja i trwają bardzo długo … Trzeba się na to przygotować … A najlepszym wyjściem jest zniknąć bez słowa … Z życia oprawcy .

  • Bierność na korzywde says:

   Kobieto , na Jedną , zależna miłość , lekarstwem jest , druga , w której partner nie daje powodu do zmartwień , życzę dobrej zmiany … Zawsze należy dać szansę ale jedna , jeśli nie działa , szukaj szczęścia u kogoś kto cię Doceni i nigdy nie patrz wstecz , dzieci są najwazniejsze, nawet nie zdajesz sobie sprawy jak długo i co zapamiętają …. A najważniejsze jest To że one nie słuchają rodziców , lecz ich naśladują 🙂 Daj im Dobre życie , powodzenia … Dasz radę 🙂

 4. Jola says:

  Witam cię mam tą samą sytuację też jestem abstynetka i mam kuratora i ciężko mi zrozumieć zamiast matka z dziećmi pomagać to pomagają tym co zneca ja się psychicznie wmawiajac że to moja wina itp.

 5. Anita says:

  Jestem po ślubie już 25 lat. Mąż ma chorobę alkoholową. Szuka okazji aby tylko wypić. Pije 10% piwo, piwo za piwem. Bałaganu i brudzi. Ciągle mnie upokarza, wyzywa, wygania mnie z pokoju jak coś do niego mówię. Bije mnie, jest agresywny. Szybko o tym zapomina. Potem pyta czy będę z nim spala. Jak coś potrzebuje to jest na chwilę miły. Nie zniosę tęgo dłużej. Co robić?

  • Bierność na korzywde says:

   Ultimatum , leczenie albo odseparowanie , nie należy się litowac nad osobą uzależniona , sam musi chcieć zmienić swoje życie i zrozumieć co niszczy jego i tym samym bliskich, miałem ojca alkoholika zmarł 2 lata temu … Zapił się na śmierć wcześniej stracił wszystkich nie chciał się leczyc mimo nacisków … Jeśli nie bd. chciał się leczyć uciekaj bo bd tylko gorzej… Szczerze każdy powinien mieć szansę jestem dzieckiem alkoholika też uzależnionym , od innych środków ale od kilku lat nieczynnym , terapia bardzo długa trzeba chcieć , i bardzo mały procent daje radę , ale osoba uzależniona zawsze będzie uzależniona … Pamiętaj jeśli wpływa negatywnie na twoje życie o czujesz się źle jest ci ciężko … A on sądzi że nie ma problemu uciekaj … Dasz radę 🙂

 6. Beata says:

  Wiem że mój znajomy jest w relacji gdzie podlega przemocy psychicznej. Jest ustawicznie kontrolowany. Obecnie jest w złym stanie psychicznym. Nie walczy o siebie. Nie zależy mu na życiu. Nie ma kontaktu z dawnymi dobrymi znajomymi. Trwa to od dawna ale teraz wygląda to bardzo źle.
  Ja pomóc?
  Gdzie mogę to zgłosić? Proszę o pomoc

 7. Ox says:

  Witam wszystkich. Czuję się że jestem ofiarą przemocy psychicznej i już na to wygląda że nie tylko . Przychodzi ta inna faza. Mi nie zależy juz na swoim życiu, bojesie odejść, zawsze w tym sensie byłam potempiana że sobie nie poradzę jestem nikim. Jestem psychiczne i z UK nikt mnie słuchać nie bedzie. Zabierze mi dzieci. A ja tylko za dzieci jeszcze się trzymam.

 8. Natalia says:

  Mam taka sama sytuacje. Chlopak ktory jest alkoholikiem mieszka pod moim dachem. Gdy pije jest agresywny panicznie boje sie ze mnie uderzy mocniej. Robie co on zechce. Jak nie pije to pojawia sie jego dobra normalna strona. A alkohol zamiebia go w potwora. Ze strachu nie umiem zglosisc go na policje podczas awatur. Boje sie mowic o.tym komukolwiek ale trzeba bedzie moze zeobic jakies anonimowe zgloszenie tez nie.wiem.co.robic

 9. Emil says:

  Witam mam pytanie czy to normalne by dzieci spały w pokoju zagrzybialym i nie było by problemu a rodzice jeżdżą nowym samochodem a śpią z dziećmi w grzybie

 10. Paulina says:

  Witam mam chłopaka który jest ofiara przemocy emocjonalna (psychicznej ) w domu . W domu codziennie są awantury, chłopak za 2 miesiące skończy pełnoletność i tylko wyczekuje , chłopak nie chce wracać do domu . Mama robi awantury o wszystko, mimo iż chłopak zrobi wszystko w domu i nie ma problemu ze szkołą , chodzi normalnie do pracy sam na siebie zarobić , nie raz nawet o ma płacić za rachunki . Mama wyzywa go codziennie nawet jeśli nic nie zrobił . Chłopak normalnie płaci za swoje rzeczy to mama mu weźmie i powie że na nią jest w papierach ale on płaci i on tego nie dostanie .
  Wyzywanie jest też względem mnie i mojej rodziny tak o nic . Bo chłopak zostaje i sam nie chce wracać do domu , a ona cały czas straszy policja go . Chłopak wróci do domu i jest kłótnia nawet o to że ktoś pościł pranie a on był w pracy i on tego nie rozwisił a mama siedzi w domu.
  Jego mama prosi go nawet o to iż żeby on jej kupował alkohol prawie codziennie. Z kobietą nie da się rozmawiać ponieważ nie raz próbowaliśmy, krzyczy po nim po mnie wyzywa mnie i rodzinne chodź się nie znają i nigdy nie rozmaiwli . Ja samjuz psychicznie nie daje rady a co dopiero on , tylko problem jest taki iż chłopak ma dowód sporo wraz jak i ja lecz chłopak jest zdania tego że to się kończy za 2 miesiące. A ja niewiem co zrobić jeśli to zgłosić to gdzie ?. I czy np może mogłam bym ją stracić się o prawa do niego. Chłopak ma ojca w innym mieście nic nie wie o tym , a chłopak nie chce się wyprowadzić miasta ma tutaj szkołę i prace .

  • Krzysztof says:

   Pani Paulino, serwis nie udziela porad itp. ale sugerujemy zgłoszenie sprawy na Policję, ponieważ nawet, jeżeli to nie jest sprawa dla Policji, to pokierują do właściwych instytucji, podmiotów pomagających w takich sprawach, trzymamy kciuki aby było ok, pozdrawiamy

  • Piolho says:

   Ile masz lat?
   Sądząc po wypowiedzi, to nie za wiele.
   Nie da rady żebyś dostała w jakikolwiek sposób „prawa” do niego.
   Zgłosić powinno się przemoc w rodzinie, w mopsie.
   W raz z jnastan8em jego pełnoletności nie ustaną takie sytuacje, on sam siebie oszukuje.
   Polecam poczekać te 2 miesiące, wynająć pokój/mieszkanie/dom i odizolować się od patologii (o ile stać niepełnoletnie osoby na wynajem… w co szczerze wątpie).

 11. Mateusz says:

  Witam , jestem ofiara przemocy domowej. Mój partner od kilku lat mnie bije . Kilka razy złamał mi nos. Ciagle mnie kontroluje , sprawdza moje wiadomości i połączenia zarówno na telefonie służbowym jak i prywatnym. Mam tez zainstalowany gps w telefonie i samochodzie . Z domu mogę wyjść tylko i wyłącznie z psem na spacer .
  Pomocy boje się go .!
  Wiecznie mi powtarza ze jestem nikim i ze bez niego zginę !

 12. Emi says:

  Co mam zrobić od nie dawna mieszkam z mężem u mojej matki z3dzieci i jednego syna wyzywa od p*****h co robić a to jest dziecko6lat poniża go a na każdym kroku stara się go denerwować. Twierdzi, że on ma adhd ,ale nie ukrywam może mieć powinna to zrozumieć a w tym kierunku nic nie robi i wczoraj zwróciłam jej uwagę ,żeby tak go nie nazywala a ona mi odp w nerwach,że właśnie bedzie.juz wcześniej tak mówiła,ze dwa razy udałam że nie słyszałam to ona nadal swoje. Zawsze ktoś musi być z synem bo ona na każdym kroku ochrzania go ,że nie domyka drzwi,obsikał się ostatnio to nazwała go sikut.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.