przemoc psychiczna w rodzinie

Znęcenie psychiczne – gdzie zgłosić? Przemoc w rodzinie

O przemocy w rodzinie zaczęto mówić ostatnimi czasy, jednak nadal informacje o skali problemu, oraz tym, jak sobie radzić w przypadku wystąpienia znęcania psychicznego są okrojone i nie docierają do wszystkich. Najważniejsze co trzeba wiedzieć to to, że istnieją specjalne ośrodki, które specjalizują się w pomocy osobom, będącym ofiarą przemocy. Jeśli masz taki problem, lub znasz kogoś, kto jest ofiarą przemocy wiedz, że raz zgłoszony problem może zaowocować jedynie lepszą przyszłością i wyrwaniem się w toksycznej, przemocowej sytuacji.

Kiedy mówimy o znęcaniu psychicznym w rodzinie?

Znęcanie psychiczne jest o tyle trudne do wychwycenia, że w sensie fizycznym na ciele ofiary nie ma zazwyczaj żadnych śladów. Zazwyczaj, bo równie często zdarza się, że ofiara przemocy sama dokonuje samouszkodzeń w postaci cięcia się lub przypalania papierosami. Natomiast przemocą psychiczną w istocie nazywamy wszystkie zachowania, które przy wykorzystaniu wyższej pozycji sprawcy skutkują obniżeniem samooceny drugiej osoby, próbami pozbawienia jej godności lub psychicznym i emocjonalnym uzależnieniem.

W przypadku przemocy psychicznej problem jest o tyle skomplikowany, że bardzo często ofiara nie jest w stanie odróżnić, co jest w relacji przemocowe, a co nie. Nie pomaga także brak wsparcia środowiska, które często bagatelizuje problem na zasadzie „nie pierze się rodzinnych brudów na zewnątrz”. Ran psychicznych nie widać na pierwszy rzut oka, ale zostawiają głębokie ciosy w psychice, i aby je wyleczyć potrzebne jest często wiele lat terapii.

Istnieją różne rodzaje przemocy psychicznej. Najczęściej sprawca posługuje się nękaniem, obrażaniem, zaniżaniem poczucia wartości u drugiej osoby, uzależnianiem emocjonalnym za pomocą przekonywania drugiej osoby, że jest nic niewarta i nie poradzi sobie sama, a także izolowaniem ofiary od przyjaciół.

Gdzie się zgłosić?

Pamiętaj, że zawsze w momencie, kiedy odnosisz wrażenie, że ktoś przekracza Twoje granice, lub czujesz się źle, kiedy myślisz o powrocie do domu, masz prawo do pomocy! Pierwsza i najważniejsza zasada, to powiedzieć komuś o tym, co dzieje się w Twoim domu, niech jednak będzie to osoba wspierająca, która nie zbagatelizuje problemu. Bardzo często, świadomie lub nie, sprawcy przemocy wywierają presję na ofierze, aby nikomu nie mówiła o tym co czuje i nie weryfikowała swoich odczuć. Jest to bowiem bezpośrednio zagrażające dla sprawcy, który choć często sam kieruje się nieuświadomionymi mechanizmami, czuje, że robi źle lub, że należy mu się za swoje zachowania kara. Mówienie o przemocy to pierwszy krok do wolności.

Jeśli nie masz wsparcia w najbliższych, powinieneś/ powinnaś udać się do Ośrodka Pomocy Społecznej lub Centrum Kryzysowego. Obydwie placówki dysponują psychologami oraz będą Ci towarzyszyć we wszystkich etapach, które pomogą Ci uniezależnić się od sprawcy. Często proponowana jest procedura założenia Niebieskiej Karty, którą może pomóc przygotować także policja.

Jak pomóc osobie, która jest ofiarą przemocy domowej?

Jeśli widzisz, że ktoś w swoim środowisku może doświadczać przemocy psychicznej, przede wszystkim nie zostawiaj tej osoby samej. W przypadkach psychicznego znęcania nad rodziną ważne jest, aby osoba, która jest ofiarą nie traciła wiary w siebie a jaj uczucia były uprawomocniane.

Warto jednak zaznaczyć, że nie pomożesz nikomu wbrew jego woli. Jedyne co możesz zrobić to wskazać danej osobie placówki, gdzie może się udać lub zadzwonić oraz zaoferować towarzystwo podczas zgłaszania sprawy. Jeśli masz taką możliwość, zaoferuj nocleg.

Natomiast jeśli w Twoim bliskim otoczeniu występuje przemoc fizyczna, należy sprawę zgłosić na policję.

16 thoughts on “Znęcenie psychiczne – gdzie zgłosić? Przemoc w rodzinie

 1. alfi says:

  Zgłosiłam do MGOPS w Lubsku podejrzenie przemocy psychicznej nadużywającej alkoholu matce i jej partnera nad nastoletnią córką. Do tej pory rozmowę przeprowadzono z 'Matką” która sie wszystkiego wypiera i oczernia córke. Ubliża jej wyzywa, podważa jej poczucie własnej wartości. Córka nie ma zapewnionych warunków do nauki i wypoczynku. Często są awantury pijackie. Ona musi pijaną matkę transportować do łózka. A nawet w środku nocy ją wołali do transportu pijanej matki do domu- jak zabalowali poza domem. Znam ją i lubię bo jest na prawdę w porządku. Pr. socjalna z OPS wierzy „matce” a mnie straszą ,że będę ukarana za pomówienie, ponieważ zgłosiłam telefonicznie ten fakt Kierowniczce MGOPS w Lubsku. Pr. Socjalna powiedziała tej „matce” że nie widzi problemu że piją bo ona też lubi wypić i to jest argument?
  Zarzuca się ludziom znieczulicę a jak ktoś zgłasza problem to starają się go pozbyć, nie angażując się zbytnio. sąsiedzi nie raz wzywali do nich Policję- powinny być tam zapisy) a pracownicy Sosjalnej powiedzieli że o niczym nie wiedzą. To dla świętego spokoju mam udawać ,że o niczym nie wiem? Bo organa powołane do pomocy mają to w nosie?

  • Radek says:

   Mnie Moja kobieta wciaz obraza w domu przy dzieciach, zdradza mnie a gdy groze opieka spolwczna straszy ze ucieknie z dziecmi i nigdy ich nie zobacze.

   • Ktoś says:

    Proszę szukać pomocy w placówkach typu:
    Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
    w Olsztynie ul. Bałtycka 37a
    Powodzenia!

   • Mama says:

    Mój mąż mówi że jak wyjdę z domu z dziećmi to nie mam prawa nic wziąść. Zabrania nam wziąść ubrania że sobą psycholog wypisuje mu leki żeby się leczył on nie chce brac bo wymyślił ze go chcą otruc.

   • Adam says:

    Moja się wydziera kontroluje wyjścia z domu itelefon sprawdza gdzie z kim i co pisze do kogo dzwonię czy kto dzwoni ze wszystkiego zrobi taka wojnę ze strach boje się wracać do domu jest wygadana język cięty w domu terror a między ludźmi słodka mamusia. Aktorka Na zawołanie zalewa się łzami i każdy się nabiera ja już nie mam siły niech robi co chce sckoda dzieci córka 23 lata tez ma dosc widzi co się dzieje syn 13.5roku zalewa się tez łzami brak slow

  • Ktoś says:

   Proszę szukać pomocy w placówkach typu:
   Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
   w Olsztynie ul. Bałtycka 37a
   Powodzenia💚

 2. Znecanie sie says:

  Jestem sparalizowana matka pije wyzywa od roznych boje sie jej mam nie sprawna reke problemy z chodzeniem

  • Ktoś says:

   Proszę Pani, proszę się zgłosić do Placówki typu:
   Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie
   w Olsztynie ul. Bałtycka 37a
   Proszę szukać oparcia WSZĘDZIE i zrobić WSZYSTKO, by wyjść z tego niszczącego związku!!!!
   Powodzenia!!!

 3. Kaja says:

  Mój partner jest alkoholikiem kiedyś miał założoną niebieską kartę i na chwilę się uspokoił a teraz znowu zaczyna wyzywa mnie poniża oskarza o zdrady a co w tym wszystkim jest naj gorsze robi to przy małych dzieciach nie wiem co mam zrobić mieszkam u niego nie mam rodziny nie pracuje bo ktoś musi zajmować się dziećmi opieka społeczna zamiast zrobić coś z nim to nasłała na mnie kuratora a ja nic z tego nie rozumię jestem abstynentką a on alkoholikiem a kurator przyjeżdża i sprawdza czy ja się dobrze zajmuję dziećmi a nie czy on nie wczyna kolejnych awantur które słyszą moje córki więc naprawdę nie wiem gdzie to zgłosić co zrobić skoro nawet kurator się nie interesuje co on wyrabia jak się napije normalnie ręce same opadają😥

 4. Jola says:

  Witam cię mam tą samą sytuację też jestem abstynetka i mam kuratora i ciężko mi zrozumieć zamiast matka z dziećmi pomagać to pomagają tym co zneca ja się psychicznie wmawiajac że to moja wina itp.

 5. Anita says:

  Jestem po ślubie już 25 lat. Mąż ma chorobę alkoholową. Szuka okazji aby tylko wypić. Pije 10% piwo, piwo za piwem. Bałaganu i brudzi. Ciągle mnie upokarza, wyzywa, wygania mnie z pokoju jak coś do niego mówię. Bije mnie, jest agresywny. Szybko o tym zapomina. Potem pyta czy będę z nim spala. Jak coś potrzebuje to jest na chwilę miły. Nie zniosę tęgo dłużej. Co robić?

 6. Beata says:

  Wiem że mój znajomy jest w relacji gdzie podlega przemocy psychicznej. Jest ustawicznie kontrolowany. Obecnie jest w złym stanie psychicznym. Nie walczy o siebie. Nie zależy mu na życiu. Nie ma kontaktu z dawnymi dobrymi znajomymi. Trwa to od dawna ale teraz wygląda to bardzo źle.
  Ja pomóc?
  Gdzie mogę to zgłosić? Proszę o pomoc

 7. Ox says:

  Witam wszystkich. Czuję się że jestem ofiarą przemocy psychicznej i już na to wygląda że nie tylko . Przychodzi ta inna faza. Mi nie zależy juz na swoim życiu, bojesie odejść, zawsze w tym sensie byłam potempiana że sobie nie poradzę jestem nikim. Jestem psychiczne i z UK nikt mnie słuchać nie bedzie. Zabierze mi dzieci. A ja tylko za dzieci jeszcze się trzymam.

 8. Natalia says:

  Mam taka sama sytuacje. Chlopak ktory jest alkoholikiem mieszka pod moim dachem. Gdy pije jest agresywny panicznie boje sie ze mnie uderzy mocniej. Robie co on zechce. Jak nie pije to pojawia sie jego dobra normalna strona. A alkohol zamiebia go w potwora. Ze strachu nie umiem zglosisc go na policje podczas awatur. Boje sie mowic o.tym komukolwiek ale trzeba bedzie moze zeobic jakies anonimowe zgloszenie tez nie.wiem.co.robic

 9. Emil says:

  Witam mam pytanie czy to normalne by dzieci spały w pokoju zagrzybialym i nie było by problemu a rodzice jeżdżą nowym samochodem a śpią z dziećmi w grzybie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *