Dłonie na poduszce

Bezpłodność a niepłodność – czym się różnią?

Bezpłodność i niepłodność to pojęcia, które często są stosowane zamiennie, jednak jest to błąd. Określenia te oznaczają dwa różne stany. Co ważne, zarówno bezpłodność, jak i niepłodność, dotyczą nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Co więc warto o nich wiedzieć? Czym jest niepłodność, a czym bezpłodność?

Co to jest niepłodność?

Za niepłodność uważa się taki stan, podczas którego mimo regularnego współżycia przez około rok, nie udaje się kobiecie zajść w ciążę. Wykluczone jest oczywiście stosowanie środków antykoncepcyjnych. Wbrew pozorom, niepłodność to problem to dotyczy wielu par, w jednakowym stopniu przyczyna leży po stronie kobiet i mężczyzn.

Przyczyny niepłodności u kobiet i mężczyzn

Przyczyn niepłodności może być wiele. U kobiet mogą to być choroby tarczycy, nadnerczy, nerek czy wątroby. Wpływ może mieć również alkoholizm i otyłość. Oprócz tego do niepłodności mogą przyczyniać się choroby weneryczne, przysadki mózgowej, jajników, jajowodów, macicy i pochwy. Niewykluczone, że wpływ mają również czynniki genetyczne, np. zespół Turnera.

U mężczyzn przyczyn niepłodności również może być wiele. Wśród nich wymienia się choroby tarczycy, jąder, zaburzenia genetyczne, spodziectwo, ejakulację wsteczną czy impotencję. Niekorzystnie na płodność wpływają używki, tj. narkotyki i alkohol.

Diagnostyka niepłodności

Diagnostyka niepłodności obejmuje wiele badań, które wykonywane są zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Lekarze koncentrują się na ocenie płodności dwóch stron i zlecaniu szczegółowych analiz. Są to głównie badania hormonalne, obrazowe, genetyczne, analizowane jest nasienie itd.

Jak leczyć niepłodność?

Niepłodność może być stanem odwracalnym, istnieją różne metody jej leczenia, które uzależnione są od przyczyn. W niektórych przypadkach u kobiet stosuje się stymulację owulacji, u mężczyzn natomiast stymulację spermatogenezy. Mogą być również wykonywane zabiegi chirurgiczne mające na celu udrożnienie układu rozrodczego. Leczenie niepłodności obejmuje także inseminacje domaciczne i zapłodnienie pozaustrojowe, czyli In Vitro.

Co to jest bezpłodność?

Bezpłodność to stan nieodwracalny, który wyklucza posiadanie potomstwa. Od niepłodności różni się tym, że nie istnieją właściwie metody leczenia, które mogłyby płodność przywrócić. Wśród przyczyn bezpłodności można wymienić na przykład przebyte zabiegi chirurgiczne, podczas których jajniki bądź jądra musiały zostać usunięte. Oprócz tego, do bezpłodności przyczynia się także wczesna menopauza u kobiet, które nie skończyły jeszcze 40 lat. Ta z kolei objawia się zaburzeniami miesiączkowania, nadmierną potliwością, wahaniami nastroju, problemami ze snem, uderzeniami gorąca czy niespodziewanym przyrostem masy ciała.

U mężczyzn natomiast w przyczynach bezpłodności wymienia się nawet choroby wieku dziecięcego, głównie chodzi o świnkę. Ponadto odpowiedzialne za to mogą być także uszkodzenia nasieniowodów czy urazy jąder.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.