Kobieta na USG

Jakie są przyczyny niepłodności? Jak leczyć niepłodność?

Niepłodność to problem, z którym coraz częściej zmagają się osoby starające się o dziecko. Jej przyczyny mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, a bywa, że oboje mają kłopoty z płodnością, które mogą być spowodowane na przykład chorobami. Tych przyczyn niepłodności jest zresztą wiele. Co więc jest odpowiedzialne za powstanie niepłodności i jak można taki stan leczyć?

Niepłodność – co to?

Niepłodność to stan, kiedy kobieta nie może zajść w ciążę pomimo starań. Uważa się, że niepłodność można stwierdzić po roku nieskutecznych starań w przypadku kobiet poniżej 30. roku życia lub po 6. miesiącach, jeśli wiek jest w granicach 30 – 40 lat. Jeżeli natomiast kobieta i mężczyzna mają już powyżej 40 lat i starają się o dziecko, powinni jak najszybciej zgłosić się do kliniki leczenia niepłodności.

Należy jednak wiedzieć, że niepłodność w równym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn. Zdarzają się przypadki, kiedy to para jest niepłodna lub któreś z nich zmaga się z niepłodnością idiopatyczną, czyli taką, której jednoznacznej przyczyny nie można ustalić.

Niepłodność dzieli się na 2 rodzaje: trwałą, przez którą nie można zajść w ciążę i niemożność donoszenia ciąży.

Przyczyny niepłodności u kobiet

U kobiet wiele czynników może powodować problemy z zajściem w ciążę. Mogą to być choroby tarczycy, nerek, wątroby czy nadnerczy. Niesprzyjające dla płodności są także otyłość, nadmierna chudość, ale i alkoholizm.

Wśród przyczyn niepłodności wymienia się jeszcze choroby weneryczne i choroby jajników, jajowodów, macicy, szyjki macicy i pochwy. Może się też okazać, że przyczyna leży w chorobach endokrynologicznych związanych np. z zaburzoną pracą przysadki mózgowej.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

U mężczyzn przyczynami niepłodności są głównie choroby ogólnoustrojowe. Koncentrują się one na schorzeniach tarczycy, impotencji czy hiperprolaktynemii. Zdarza się, że odpowiedzialne za niepłodność są czynniki psychologiczne, ale i używki (narkotyki, alkohol) czy przyjmowane leki. Poza tym zdarzają się jeszcze choroby jąder. Mogą to być nowotwory, urazy, uszkodzenia powstałe w wyniku chorób wirusowych, wnętrostwo czy nieczynność idiopatyczna. Ponadto wśród przyczyn niepłodności wymienia się jeszcze zaburzenia genetyczne oraz wszelkie stany zapalne układu rozrodczego.

Jak leczyć niepłodność?

Leczenie niepłodności uzależnione jest od poznania przyczyny tego problemu. Zarówno kobieta, jak i mężczyzna muszą więc zostać kompleksowo przebadani. Zazwyczaj zleca się badania hormonalne, obrazowe, genetyczne, wirusowe, analizę nasienia. Jeśli już znana jest przyczyna, wówczas można rozpocząć leczenie. Może to być w przypadku kobiet stymulacja owulacji. Polega ona na przyjmowaniu specjalnego leku, który ma pomóc na zaburzenia owulacji. U mężczyzn natomiast dokonuje się stymulacji spermatogenezy.

W niektórych przypadkach konieczne może być przeprowadzenie zabiegów chirurgicznych, które udrożnią układ rozrodczy, dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Czasami konieczne jest przeprowadzenie inseminacji domacicznej lub zapłodnienia pozaustrojowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.