Kolorowe ręce

Jak zostać wolontariuszem?

Wolontariat kojarzy się głównie z bezpłatną pracą. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że to przede wszystkim misja i chęć niesienia pomocy najbardziej potrzebującym. Nikt nie oczekuje za to wynagrodzenia, bo za pomoc nie oczekuje się zapłaty. Jak można zostać wolontariuszem? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Wolontariat – co to jest?

Wolontariat to nieodpłatna i dobrowolna praca. Wolontariuszem zostaje osoba, która chce pomagać i robi to z potrzeby serca. Nie liczy na żadne wynagrodzenie i korzyści materialne. Swoje usługi świadczy dobrowolnie i świadomie podejmuje się powierzonego zadania, nie otrzymując za to zapłaty. Osoby zgłaszające się do wolontariatu często mają ku temu swoje powody. W swoją pracę wkładają dużo energii, wysiłku oraz serca. Z faktu, że niosą pomoc potrzebującym, czerpią dużo satysfakcji i zadowolenia. Czują się dzięki temu potrzebni i docenieni.

Wolontariat – jakie rodzaje?

Decydując się na wolontariat, warto wcześniej poznać jego rodzaje i formy. Uzależnione są od zakresu udzielanej pomocy i odbiorców, do których ma być kierowana. Wyróżniamy następujące formy wolontariatu:

  • Wolontariat sportowy

Dotyczy organizacji zawodów sportowych, rozgrywek czy mistrzostw o charakterze sportowym i rekreacyjnym. Organizatorzy tego typu wydarzeń często korzystają z pomocy wolontariuszy, która często jest w tym zakresie nieoceniona. Pomagają m.in. na trasie maratonów, dbają o prawidłowy przebieg zawodów, są wsparciem dla zawodników oraz kibiców. Jest to dla nich również okazja, aby poznać, jak wyglądają duże imprezy sportowe od tzw. zaplecza.

  • Wolontariat szkolny

W wielu szkołach oraz instytucjach edukacyjnych coraz częściej tworzy się kółka dla wolontariuszy, dzięki czemu uczniowie mogą zaangażować się w inicjatywy na rzecz szkoły oraz uczniów. Mogą działać zarówno na terenie danej placówki, a także poza nią. Wspierają miejscowe instytucje lub organizacje pozarządowe.

  • Wolontariat hospicyjny

Szpitale oraz hospicja bardzo chętnie i często korzystają z pomocy wolontariuszy. Podejmują się oni głównie prac biurowych, pomagają organizować różnego rodzaju akcje charytatywne, pomagają personelowi, jak również wypełniają zadania, do których przeszli specjalne szkolenie. Pomagają chorym oraz ich rodzinom.

  • Wolontariat pracowniczy

To bardzo popularna w ostatnim czasie forma wolontariatu wspierana nawet przez międzynarodowe firmy. W tym celu pracownicy podejmują się szeregu prac na rzecz potrzebujących a przedsiębiorstwo korzystające z ich usług, wspiera ich w tych działaniach finansowo oraz organizacyjnie.

  • E-Wolontariat

Można powiedzieć, że w dobie internetu musiała powstać i taka forma wolontariatu. Można pomagać wirtualnie, wypełniając swoje zadania z każdego miejsca na świecie. W ten sposób możliwe jest np. administrowanie strony internetowej, pisanie lub tłumaczenie tekstów, prowadzenie funpage i wiele innych.

Wolontariat – kto może zostać?

Aby zapisać się na wolontariat, trzeba zgłosić się do organizacji lub instytucji, która go prowadzi. Po zgłoszeniu swoich chęci do wzięcia w nim udziału musisz wypełnić stosowne dokumenty, w których zaznaczyć trzeba zakres działań, rodzaj wykonywanej pracy, czas wykonywania wolontariatu i wiele innych. Trzeba podpisać umowę z daną instytucją i przestrzegać jej zasad, pomimo braku wynagrodzenia. Każda instytucja może bowiem żądać jakiegoś zadośćuczynienia za nie wywiązanie się z umowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.