Przemoc w rodzinie i niebieska karta

Niebieska karta – co daje, kto ją może założyć?

Procedura założenia Niebieskiej Karty odbywa się wtedy, kiedy w rodzinie występuje przemoc domowa. To pierwszy krok do wyrwania się z przemocowej sytuacji, oraz działanie, dzięki któremu ofiara uzyskuje wsparcie i konkretną pomoc.

Co to jest i jak działa Niebieska Karta?

Niebieska Karta to procedura, która pomaga osobom, będącym ofiarami przemocy w rodzinie. Aby założyć Niebieską Kartę nie trzeba być poszkodowanym– wystarczy zgłoszenie osoby, która zaniepokojona sytuacją swojego najbliższego otoczenia (może to być sąsiad lub przyjaciel), wyśle takie zgłoszenie na policję. Co ważne, policja nie ma prawa odmówić wszczęcia procedury założenia Niebieskiej Karty.

Choć procedura uruchamiana jest automatycznie, składa się z kilku etapów. W pierwszym następuje obserwacja rodziny przez powołaną do tego osobę (funkcjonariusza policji, pracownika socjalnego). Odbywają się także wizyty domowe, które mają za zadanie dać wsparcie ofierze przemocy oraz rozeznać się w sytuacji odpowiednim służbom. Na ich podstawie konstruowany jest plan pomocowy, który następnie jest wdrażany w życie. Wsparcie, które dostaje osoba będąca ofiarą przemocy polega na zaangażowaniu lokalnych jednostek (Ośrodek Pomocy Społecznej, ośrodki leczenia uzależnień, psychologowie) w pomoc rodzinie. Jeśli pojawia się taka konieczność, ośrodki te pomagają również w odseparowaniu ofiary od sprawcy.

Kto może założyć Niebieską Kartę?

Niebieską Kartę może założyć osoba, którą spotyka ze strony najbliższych przemoc. Jednak bardzo często ofiary przemocy boją się lub wstydzą prosić o pomoc, co skutkuje tylko jeszcze większym uzależnieniem od sprawcy. Jeśli jesteś ofiarą przemocy pamiętaj jednak, że bez powiedzenia o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami Twojego domu, może być Ci trudno wyrwać się z toksycznej sytuacji.

Ponieważ zgłoszenie się po pomoc wymaga od ofiary nie lada odwagi, procedura założenia Niebieskiej Karty pozwala na zgłoszenie do niej osób trzecich. Innymi słowy, może to zrobić niemal każdy, kto podejrzewa, że u bliskiej osoby źle się dzieje.

Ma to swoje minusy, ponieważ może być polem do nadużyć – jak już zostało wspomniane, policja nie może nie przyjąć zgłoszenia o Niebieskiej Karcie, a dokument zostaje w aktach potencjalnego sprawcy. Należy jednak pamiętać, że procedura przyznania Niebieskiej Karty ma kilka poziomów i często jest jedyną metodą na uzdrowienie chorej sytuacji.

Jakie są konsekwencje Niebieskiej Karty?

Warto zaznaczyć, że samo zgłoszenie rodziny do statusu Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Jeśli zdecydujesz się na to już po założeniu karty, wszystkie takie zgłoszenia będą dodatkowo notowane w dokumencie. Jednak samo założenie Niebieskiej Karty nie sprawia, że sprawca przemocy trafia do aresztu. Może to być ważne dla osób, dla których osoba ta jest jedynym żywicielem rodziny lub wyraża chęć poprawy.

Natomiast w przypadku, gdy osoba doznająca przemocy zdecyduje się na rozwód, Niebieska Karta jest ważnym dowodem w sprawie i często pozwala na odizolowanie od przemocowego partnera.

20 komentarzy dla “Niebieska karta – co daje, kto ją może założyć?

  • Mesmeroo says:

   Skoro osoba która doznaje przemocy jest na emeryturze to sprawca przemocy nie może być jedynym żywicielem rodziny przecież to logiczne

 1. barber says:

  Jestem ofiarom przemocy psychicznej, maż udaje na zewnatrz normalnego ,a w czterech ścianach staje sie bestia.Nęka mnie ,sledzi nie mogę nigdzie samodizelnie wyjsć nawet do sklepu czy z psem.Przezywa mnie wulgarnie ,chce aby wszystko w domu toczyło sie tak jak on chce . Masz czas na leżenie godzinami na tapczanie nic nie robiac , Wymusza swoim zachowaniem zakup piw co najmniej trzech na dzień , które pije nie zważając na moje potrzeby czy samopoczucie . Otwiera okna w 27 m mieskznaiu ,bo mu duszno , a nie bierze pod uwagę, że ja mam arytmie serca i jest mi zimno w nogi ,krzyże ,ramiona,ponadto mam stwierdzony norotwór płuca lewego po pobycie w Klinicznym Szpitalu w Krakowie. Mam równięż bardzo zniszczony kręgosłu włącznie z jego skrzywieniem nogę, po operacyjnym złożeniu kości podudzia nogi prawej przy pomocy dwóch płyt i kilkudziesięciu gwożdzi.Mam probllem z prouszaniem, niekontrolowane wahnięcia nogi ,zawroty głowy , ból nogi,kręgosłupa/Pomimo tego sama sprzątam, gotuje,robię zakupy, opłacam rachunki prowadzę dom. Muszę podporządkowywać się zachcianką męża , Po kilkunastogodzinym leżeniu chce wyjść na spacer , siedzieć na ławce. Nalega bardzo nahalnie nie przebierajac w słowach, nie bierze pod uwagę tego ,że ja zajmowałam się domem kiedy on odpoczywał i pił.Maż nie ma żadnych znajomych i mnie też odizolował od moich znajomych. Jest osobą bardzo wulgarną ,przeciwnik jakiegokolwiek ładu i porzadku prawnego , Jest rasistom . Próbowałam wzywać policję kiedy już nie miałam siły , w 2015 roku został zabrany na izbę wytrzeżwień, w 2021 już go nie zabrali tłumacząc się pandemią, Funkcjonariusz kazał nam rozwiązywać swoje problemy samodzielnie ,tylko jak dogadać się z pijanym /pije codziennie co najmniej trzy piwa/ upartym,rozdrażninym furiatem ,bo ja się boję.Funkcjonariusze zwrócili mu tylko uwagę i poszli a, on zamkną drzwi nastwawił telewizor na maxa i zaświecił wszystkie światła tak abym nie mogła się położyć i spać/łóżka dwa są w jednym pomieszczeniu/od tego momentu czuje się panem i według siebie jest nietykalny i nikt mu nic nie jest w stanie zrobić. Stał się bardziej pewny,bardziel wulgarny ,bardziej rozdrażniony.Ja nie mam już siły ,jestem od niego starsza i słabsza ,Ten człowiek przez 11 lat nigdy jeszcze mi nie pomógł nie udzielił pomocy , nie podał reki gdy zemdlałam kilkakrotnie ,gdy dostałam wysokiej temperatury i byłam nieprzytomna , ogranizm sam sobie radziła ,kiedy przytomniałam byłam zziebnięta na podłodze ,z odleżynami.Co dalej robić nie wiem ?

  • barbara says:

   to po co z nim siedziesz jak jest takie niedobry? zamaist rozpisywac sie jak jest zle, pakuj walizy i wyprowadzaj sie,

   • Zbuntowan says:

    A jak poszkodowana osoba jest u siebie,a sprawca tylko mieszka bez meldunku i nie chce się wyprowadzić.To co ma się wyprowadzić ,jak szuka pomocy a tu każdy tylko mądry na gębie

 2. roman says:

  Jdealny artykol , przemocowy partner , placzaca kobieta , a co jesli to mozczyzna jest izolowany od dziecka, jesli to matka dopuszcza sie przemocy czy wowczas niebieska karta tez dziala ? czy nie powinien przekaz byc nieco inaczej zdefiniowany ?

  • Zielony Gabinet says:

   To była moja pierwsza myśl, kiedy przeczytałam artykuł i zobaczyłam zdjęcie – znów stereotyp, znów przemocowy partner-mężczyzna.
   Coraz więcej przemocy ze strony partnerek doświadczają właśnie mężczyźni. I wciąż prawdą jest, że nie otrzymują wsparcia – ani społecznego ani prawnego. „Z babą nie umiesz sobie poradzić?”
   Jest to bardzo krzywdząca sytuacja. Poza tym psychika mężczyzny wcale nie jest „lepsza, twardsza”. To że nie buzują w nim hormony co miesiąc, nie oznacza, że nie ma on prawa do uczuć, do okazywania słabości.

 3. Agata says:

  Co w sytuacji kiedy są nieletnie dzieci a oprawca jest jedynym żywicielem rodziny do września 2022? Wynajmujemy mieszkanie on nie chce się wyprowadzić ale ja też sama nie jestem w stanie się utrzymać z obecnych funduszy. Złożyłam wniosek o mieszkanie socjalne ale wątpię że coś to da, szkoła wie o sytuacji w rodzinie i jedyne co zrobiła to postraszyła i złożyła wniosek do sądu o zbadanie sytuacji w rodzinie

 4. Gosia says:

  U mnie wygląda to tak
  Wprowadzilam się do partnera problemem jest jego matka dodam że mój partner jest za mną i broni mnie co też go kosztuje zdrowiem .
  Nic jej nie zrobiłam a ona ciągle mnie nęka (nas nęka)o byle co …wszystko jej nie pasuje ..dodam że leczę się na nadciśnienie i raz wylądowałam w szpitalu przez nią..zastanawiam się nad założeniem jej niebieskiej karty bo dłużej tak być nie może.

 5. Barbara says:

  Mam założoną niebieską kartę l. A pracownik socjalny zamiast pomagać to tylko szuka pretekstu aby zaszkodzić .Każdy kto zna tego pracownika nie ma i niej dobrego zdania.Nawet kuratorzy nie mają to chyba coś jest nie halo

 6. Anna says:

  Co tak naprawdę ta karta da? Partnera alkoholika zgłosiłem na terapię ale on nie chciał chodzić. Na czym ta niby pomoc polega?

 7. lokator says:

  Jesteśmy po rozwodzie ponad 5 lat mieszkam w Polsce z dziećmi którymi opiekujemy się wspólnie z byłą żoną .Częściowo razem mieszkamy w mieszkaniu które wynająłem na siebie.Opiekę nad dziećmi mamy w sumie wspólną.Jak była żona przyjeżdża do polski to mieszka z nami i ze mną śpi.Często są kłótnie a ona wygania mnie z mojego mieszkania.Podczas nieobecności dzieci kiedy byliśmy sami doszło do kłótnia i trochę popiliśmy a ona zadzwoniła na policję ,jak ja spałem,że ja chcę zrobić jej krzywdę .Policja obudziła mnie i zawinęła z MOJEGO MIESZKANIA do wytrzezwienia .Założyli mi niebieską kartę i z dnia na dzień wyprowadziłem się z mojego mieszkania a ona przepisała umowę wynajmu na siebie .Czy w takiej sytuacji jak jesteśmy po rozwodzie mogę mieć niebieską kartę.

 8. Nękany says:

  U mnie trudno wykazać że Ojciec jest tyranem dla dzieci i wnucząt. Tłumacząc że Ojciec dzieci bierze narkotyki i jest agresywny,dodam że ma odsiedziane kilka ładnych lat więzienia i zna prawo i wie jak się poruszać.pomocy !!!

 9. Nękany says:

  Dodam że struga porządnego dziadka a jest zwykłym bandytą nie pozwala mi jeść i pić bo uważa że wszystko jest jego a nawet nie jest zameldowany. Fakt miałem problem narkotykowy lata temu i lecze do tej pory i na tym bazuje pali z matką ogromne ilości papierosów bo nawet 5paczek on sam ,sam sobię kupuję tytoń teraz z emerytury mamy a wcześniej kradł po sklepach pożyczał od każdego z rodziny i sąsiadów ale każdy się go boi. Teraz dowiedzieli się oboje że mają raka płuc od fajek plus ojciec gruczolaka mózgu.blagam o radę.ani ja z żoną nie możemy znieść tego ani dzieci dodam że jest na utrzymaniu naszym z żoną bo emerytura mamy idzie na jego potrzeby kilogramy tytoniu itd. zmusił nas do zapisania samochodu na nasze dziecko i jeździ kradnie paliwo itd.pomocy.boje się zgłosić to mimo że nie jest zameldowany… manipuluję policją itd która była raz jak mnie pobił.

 10. Eniu says:

  Witam, właśnie się zastanawiam nad zgłoszeniem partnerki… U mnie sytuacja jest troszkę inna bo to ona wyzywa krzyczy i bije dzieci nagrywam ją itp sąsiedzi słyszą zwracają uwagę nic z tego sobie nie robi po prostu nie wytrzymuje już tego ale to wiąże się z kolejnymi alimentami to więzienie pewne dla mnie…

 11. zniesmaczony says:

  U moich sąsiadów wygląda to tak że kobieta znęca się psychicznie nad mężem, robi awantury i zgłasza na policję fałszywe oskarżenia że mąż ją bije 🙁

 12. Daria says:

  Czy kiedy mąż uderzył kobietę w 8 miesiącu ciąży w twarz z calej sily przy małym dziecku jest to podstawa do zgłoszenia wraz ze znęcaniem się psychicznym ?

 13. Beata. says:

  Mam 20 letnią córkę z którą mieszkam.. Od lat wyniszcza mnie psychicznie., terroryzuje, nie dokłada się do niczego, wyciąga mi rachunki z zprądu i z innych mediów.. . Mieszkanie to jedna wielka ruina.. Na zewnątrz cudowna córka a w domu jestem obrzucana przekleństwami i inwektywami. 2 lata temu na podstawie kłamstw próbowała założyć mi niebieską kartę ale jej się nie udało. I nikt nigdy nie chciał mnie słuchać, dopiero po jakimś czasie wszyscy się a niej poznawali.. Kiedy ja zgłaszałam sprawę jej zachowania to dzielnicowy stwierdził że nic nie może zrobić. A ja nie mam dowodów na poparcie tego co mówię poza zdjęciami tego co robi z mieszkaniem. Może ktoś mi coś poradzi.
  Pozdrawiam.

 14. malina says:

  Nie wiem czy to nie przesada z tą przemocą domową. W internecie piszą o sędzi, nad którą mąż, też sędzia, znęcał się 40 lat. Ona w tym czasie wydała tysiące orzeczeń i wszystkie są ważne. Na dodatek ten mąż był jej przełożonym, prezesem sądu, pracowali w 40 lat w tym samym budynku i jakoś jej to nie przeszkadzało. Pewnie w pracy też się nad nią znęcał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.