Przemoc w rodzinie i niebieska karta

Niebieska karta – co daje, kto ją może założyć?

Procedura założenia Niebieskiej Karty odbywa się wtedy, kiedy w rodzinie występuje przemoc domowa. To pierwszy krok do wyrwania się z przemocowej sytuacji, oraz działanie, dzięki któremu ofiara uzyskuje wsparcie i konkretną pomoc.

Co to jest i jak działa Niebieska Karta?

Niebieska Karta to procedura, która pomaga osobom, będącym ofiarami przemocy w rodzinie. Aby założyć Niebieską Kartę nie trzeba być poszkodowanym– wystarczy zgłoszenie osoby, która zaniepokojona sytuacją swojego najbliższego otoczenia (może to być sąsiad lub przyjaciel), wyśle takie zgłoszenie na policję. Co ważne, policja nie ma prawa odmówić wszczęcia procedury założenia Niebieskiej Karty.

Choć procedura uruchamiana jest automatycznie, składa się z kilku etapów. W pierwszym następuje obserwacja rodziny przez powołaną do tego osobę (funkcjonariusza policji, pracownika socjalnego). Odbywają się także wizyty domowe, które mają za zadanie dać wsparcie ofierze przemocy oraz rozeznać się w sytuacji odpowiednim służbom. Na ich podstawie konstruowany jest plan pomocowy, który następnie jest wdrażany w życie. Wsparcie, które dostaje osoba będąca ofiarą przemocy polega na zaangażowaniu lokalnych jednostek (Ośrodek Pomocy Społecznej, ośrodki leczenia uzależnień, psychologowie) w pomoc rodzinie. Jeśli pojawia się taka konieczność, ośrodki te pomagają również w odseparowaniu ofiary od sprawcy.

Kto może założyć Niebieską Kartę?

Niebieską Kartę może założyć osoba, którą spotyka ze strony najbliższych przemoc. Jednak bardzo często ofiary przemocy boją się lub wstydzą prosić o pomoc, co skutkuje tylko jeszcze większym uzależnieniem od sprawcy. Jeśli jesteś ofiarą przemocy pamiętaj jednak, że bez powiedzenia o tym, co dzieje się za zamkniętymi drzwiami Twojego domu, może być Ci trudno wyrwać się z toksycznej sytuacji.

Ponieważ zgłoszenie się po pomoc wymaga od ofiary nie lada odwagi, procedura założenia Niebieskiej Karty pozwala na zgłoszenie do niej osób trzecich. Innymi słowy, może to zrobić niemal każdy, kto podejrzewa, że u bliskiej osoby źle się dzieje.

Ma to swoje minusy, ponieważ może być polem do nadużyć – jak już zostało wspomniane, policja nie może nie przyjąć zgłoszenia o Niebieskiej Karcie, a dokument zostaje w aktach potencjalnego sprawcy. Należy jednak pamiętać, że procedura przyznania Niebieskiej Karty ma kilka poziomów i często jest jedyną metodą na uzdrowienie chorej sytuacji.

Jakie są konsekwencje Niebieskiej Karty?

Warto zaznaczyć, że samo zgłoszenie rodziny do statusu Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa. Jeśli zdecydujesz się na to już po założeniu karty, wszystkie takie zgłoszenia będą dodatkowo notowane w dokumencie. Jednak samo założenie Niebieskiej Karty nie sprawia, że sprawca przemocy trafia do aresztu. Może to być ważne dla osób, dla których osoba ta jest jedynym żywicielem rodziny lub wyraża chęć poprawy.

Natomiast w przypadku, gdy osoba doznająca przemocy zdecyduje się na rozwód, Niebieska Karta jest ważnym dowodem w sprawie i często pozwala na odizolowanie od przemocowego partnera.

4 thoughts on “Niebieska karta – co daje, kto ją może założyć?

 1. barber says:

  Jestem ofiarom przemocy psychicznej, maż udaje na zewnatrz normalnego ,a w czterech ścianach staje sie bestia.Nęka mnie ,sledzi nie mogę nigdzie samodizelnie wyjsć nawet do sklepu czy z psem.Przezywa mnie wulgarnie ,chce aby wszystko w domu toczyło sie tak jak on chce . Masz czas na leżenie godzinami na tapczanie nic nie robiac , Wymusza swoim zachowaniem zakup piw co najmniej trzech na dzień , które pije nie zważając na moje potrzeby czy samopoczucie . Otwiera okna w 27 m mieskznaiu ,bo mu duszno , a nie bierze pod uwagę, że ja mam arytmie serca i jest mi zimno w nogi ,krzyże ,ramiona,ponadto mam stwierdzony norotwór płuca lewego po pobycie w Klinicznym Szpitalu w Krakowie. Mam równięż bardzo zniszczony kręgosłu włącznie z jego skrzywieniem nogę, po operacyjnym złożeniu kości podudzia nogi prawej przy pomocy dwóch płyt i kilkudziesięciu gwożdzi.Mam probllem z prouszaniem, niekontrolowane wahnięcia nogi ,zawroty głowy , ból nogi,kręgosłupa/Pomimo tego sama sprzątam, gotuje,robię zakupy, opłacam rachunki prowadzę dom. Muszę podporządkowywać się zachcianką męża , Po kilkunastogodzinym leżeniu chce wyjść na spacer , siedzieć na ławce. Nalega bardzo nahalnie nie przebierajac w słowach, nie bierze pod uwagę tego ,że ja zajmowałam się domem kiedy on odpoczywał i pił.Maż nie ma żadnych znajomych i mnie też odizolował od moich znajomych. Jest osobą bardzo wulgarną ,przeciwnik jakiegokolwiek ładu i porzadku prawnego , Jest rasistom . Próbowałam wzywać policję kiedy już nie miałam siły , w 2015 roku został zabrany na izbę wytrzeżwień, w 2021 już go nie zabrali tłumacząc się pandemią, Funkcjonariusz kazał nam rozwiązywać swoje problemy samodzielnie ,tylko jak dogadać się z pijanym /pije codziennie co najmniej trzy piwa/ upartym,rozdrażninym furiatem ,bo ja się boję.Funkcjonariusze zwrócili mu tylko uwagę i poszli a, on zamkną drzwi nastwawił telewizor na maxa i zaświecił wszystkie światła tak abym nie mogła się położyć i spać/łóżka dwa są w jednym pomieszczeniu/od tego momentu czuje się panem i według siebie jest nietykalny i nikt mu nic nie jest w stanie zrobić. Stał się bardziej pewny,bardziel wulgarny ,bardziej rozdrażniony.Ja nie mam już siły ,jestem od niego starsza i słabsza ,Ten człowiek przez 11 lat nigdy jeszcze mi nie pomógł nie udzielił pomocy , nie podał reki gdy zemdlałam kilkakrotnie ,gdy dostałam wysokiej temperatury i byłam nieprzytomna , ogranizm sam sobie radziła ,kiedy przytomniałam byłam zziebnięta na podłodze ,z odleżynami.Co dalej robić nie wiem ?

  • barbara says:

   to po co z nim siedziesz jak jest takie niedobry? zamaist rozpisywac sie jak jest zle, pakuj walizy i wyprowadzaj sie,

 2. roman says:

  Jdealny artykol , przemocowy partner , placzaca kobieta , a co jesli to mozczyzna jest izolowany od dziecka, jesli to matka dopuszcza sie przemocy czy wowczas niebieska karta tez dziala ? czy nie powinien przekaz byc nieco inaczej zdefiniowany ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *