Przemoc w rodzinie

Znęcanie psychiczne nad rodziną, gdzie szukać pomocy?

Ofiary przemocy domowej nie zawsze wiedzą, gdzie szukać ratunku. Strach przed oprawcą, z którym mieszka ofiara, oraz wstyd i poczucie winy często uniemożliwiają szukanie skutecznej pomocy. Tymczasem, zgłoszenie się do odpowiedniej instytucji może pomóc ofiarom odzyskać bezpieczeństwo i wesprzeć je w budowaniu lepszego życia.

Znęcanie psychiczne nad rodziną, przemoc domowa

Jak wynika z danych GUS, 70 do 80 procent wszystkich ofiar przemocy w rodzinie to kobiety. Około 15 procent stanowią natomiast małoletni, ponad 12 procent to mężczyźni. Pomimo alarmujących statystyk, pomoc osobom poszkodowanym bywa czasem trudna. Poprzez zażyłość i toksyczną, ale bliską więź z katem, osoba narażona bądź doświadczająca przemocy boi się zgłosić sprawę na policję lub zadzwonić na infolinię alarmową. Osoby pokrzywdzone obawiają się często, że ich zgłoszenie się „wyjdzie na jaw” lub sprawca, a zarazem jedyny żywiciel rodziny „pójdzie siedzieć” i gospodarstwo straci jedyne źródło utrzymania.

Tymczasem procedury są zupełnie inne. Każdy pracujący z osobami pokrzywdzonymi przemocą wie, że nie może narażać osoby składającej zawiadomienie na kolejny akt przemocy. Najlepszym wyjściem jest w takim przypadku założenie Niebieskiej Karty. Pamiętajmy, jeśli w pewnym momencie nie powiemy „nie”, nigdy nie wyrwiemy się z błędnego koła przemocy.

Gdzie szukać pomocy?

W przypadku przemocy najrozsądniejszym wyjściem zawsze będzie odseparowanie się do sprawcy. Jest to zarazem jeden z najważniejszych punktów na ratunkowej mapie. Oprócz tego ważna będzie pomoc psychologa i ewentualne zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, jeśli obawiamy się, że sprawca może zrobić coś na przykład innym domownikom. Samo założenie Niebieskiej Karty nie jest równoznaczne z zawiadomieniem o popełnieniu przestępstwa, więc jeśli agresywna osoba jest źródłem utrzymania dla rodziny, lub wyraża chęć poprawy, jej założenie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli natomiast zdecydujesz się na dalsze kroki, na przykład sprawę sądową, założenie Niebieskiej Karty będzie poważną podstawą na przykład do uzyskania zakazu zbliżania się.

Niebieską Kartę oraz inną formę pomocy mogą zaproponować placówki takie jak Ośrodki Pomocy Społecznej, szkoły czy przedszkola, szpitale oraz oczywiście Policja i Centrum Kryzysowe. Jedną z lepszych opcji w przypadku doznania przemocy jest także udanie się do poradni psychiatrycznej, która również udzieli informacji i pomocy.

Gdzie udać się w przypadku przemocy w rodzinie?

Jeśli nie masz gdzie pójść, a chcesz wyrwać się z błędnego koła przemocy, najlepszym rozwiązaniem jest zadzwonienie na infolinię Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Również wiele fundacji zajmujących się problemami przemocy w rodzinie posiada całodobową infolinię, na którą można zadzwonić. Osoba na linii porozmawia z pokrzywdzoną/ ym i zaproponuje jej pomoc.

Każdy ośrodek dysponuje mieszkaniami tymczasowymi dla osób będących ofiarami przemocy.
Bardzo ważne jest, aby w przypadku doświadczenia przemocy, w miarę możliwości udać się w bezpieczne miejsce. Może to być mieszkanie przyjaciółki lub kogoś rodziny. Pozwoli to odpocząć psychicznie i nie wejść ponownie w uzależnienie emocjonalne ze sprawcą przemocy.

jeden komentarz dla “Znęcanie psychiczne nad rodziną, gdzie szukać pomocy?

  1. Weronika says:

    Myślę, że najlepiej od razu policja. Tylko w taki sposób można mieć pewność, że to w ogóle będzie miało sens. Oni już wskażą, gdzie się udać i co robić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.