mężczyzna trzyma pięść za plecami kobiety

Przemoc w rodzinie – gdzie szukać pomocy prawnej?

Czasem w rodzinie dzieje się bardzo źle i dochodzi do przemocy. Co mogą zrobić ofiary? Przede wszystkim nie bać się i podjąć zdecydowane kroki. Oczywiście głównie po to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo, ale też, żeby wszystko było zgodne z literą prawa. Gdzie szukać pomocy, gdy w rodzinie dochodzi do przemocy?

Przemoc w rodzinie a pomoc prawna

Przemoc domowa niestety jest znacznie popularniejszym problemem, niż nam się wydaje. Z uwagi na to, że może przyjmować najróżniejsze formy, często wymaga również pomocy o różnym zakresie. Warto zapoznać się z przysługującymi prawami, by wiedzieć, nie tylko jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, ale też znaleźć właściwe rozwiązania prawne, gdy jest taka konieczność. Trudno samodzielnie napisać odpowiednie pismo do sądu, urzędu lub innej tego typu instytucji, dlatego pomoc prawną dla rodzin świadczy kancelariakrs.pl i prawnicy zrzeszeni w innych kancelariach. Czasami nie warto działać na własną rękę. Lepiej udać się do specjalisty przynajmniej po poradę.

Gdzie szukać pomocy prawnej, gdy jest się ofiarą przemocy?

Warto wiedzieć, że nie tylko prawnicy działający w ramach własnych kancelarii, są w stanie udzielać pomocy prawnej. Zajmują się tym również mecenasi zrzeszeni w różnego typu organizacjach.

Najpopularniejszym przykładem są Prawnicy Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”. Pełnią dyżury prawne w ramach Poradni Telefonicznej „Niebieskiej Linii”, która przeznaczona jest dla wszystkich osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym oczywiście dla osób doświadczających przemocy w rodzinie i jej świadków. Liczyć można również na konsultacje indywidualne osobiste, listowne i poprzez e-mail.

Pomocy prawnej udzielić może również Fundacja Centrum Praw Kobiet. Warto zwrócić się o wsparcie do Ośrodka Interwencji Kryzysowej, a także do specjalistycznych ośrodków wsparcia i innych podmiotów, które pomagają ofiarom przestępstw w ramach Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Przemoc w rodzinie – pomoc

Z przemocą domową mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi do sytuacji, w której osoba wspólnie zamieszkująca gospodarstwo domowe, a więc najczęściej członek rodziny, używa gróźb, szantażu, przewagi fizycznej lub ekonomicznej, by skrzywdzić kogoś fizycznie lub psychicznie. To warto wiedzieć. Wcale nie musi dojść do przemocy fizycznej.

Co istotne, w 2005 roku w Polsce uchwalono Ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. W niej została dokładnie zdefiniowana przemoc. Można o niej mówić w sytuacji, gdy jest to jednorazowe lub powtarzające się działanie. Oczywiście najczęściej naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, a w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. Niezależnie od tego, czy jest to przemoc fizyczna, czy przemoc psychiczna, warto zwrócić się o pomoc.

Gdy jest bardzo źle, kluczowy jest czas – powinno się zgłosić sprawę na policję. W sytuacji, gdy w wyniku przemocy odniesie się obrażenia, wówczas warto uzyskać zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju obrażeń. W przypadku konieczności ucieczki przed sprawcą przemocy można znaleźć schronienie w specjalnych ośrodkach. Na miejscu można liczyć również na pomoc psychologiczną, prawną i socjalną. W ośrodku można zostać do trzech miesięcy.

W przypadku przemocy w rodzinie najważniejsze jest, by jak najszybciej ją zatrzymać. Warto od razu prosić o pomoc, by nie stało się większe nieszczęście.

2 komentarze dla “Przemoc w rodzinie – gdzie szukać pomocy prawnej?

  1. Anna Jańczyk says:

    dobry wieczór – nie wiem czy pisząc w tym miejscu – uzyskam pomoc – nie mam jeszcze odwagi udać się do jakiejś placówki pomocy czy zgłosić na policję – szczerze ? nie bardzo wierzę w policję .
    Dwadzieścia lat opiekowałam się ojcem po śmierci mamy. pięć lat „dochodząco” a ostatnie 14 lat zamieszkałam z nim i sprawowałam opiekę całą dobę. w czasie kiedy musiałam iść do pracy miał zapewnioną opiekę. Ojciec był bardzo trudnym człowiekiem – tyran i despota – plus brat który w tym że wprowadziłam sie do ojca widział tylko „zagarniecie mieszkania” Nie pomagał w opiece a tylko szczuł na mnie. Wymyślał nieprawdziwe historie tylko po to żeby mnie oszkalować . Wyzwiska obrażania i upadlanie i wyzwiska były na porządku dziennym. Efekt – siedem lat przed śmiercią ojciec pod wpływem mojego brata napisał zmanipulowany testament w którym zostałam wydziedziczona. Sprawę w sadzie przegrałam – bo hm hm ojciec nie był leczony psychiatrycznie. Oczywiście nie przyznał się do tego testamentu tylko kolejne siedem lat opiekowałam się ojcem. Oczywiście w ogromnym stresie, wyzwiskach, i rękoczynach, awanturach o każde wyjście z domu (a przecież zakupy lekarz, itp ) Nie chce mnie spłacić (mam 1/6 po mamie ) nie chce zapłacić zachowku. Natomiast każe mi wyprowadzić się z mieszkania ( nie mam innego mieszkania) czyli każe iść na ulicę – a ostatnio że mam mu udostępnić użytkowanie jego współwłasności. Czyli sie wprowadzi. To jest małe mieszkanie 2-pokojowe. Boję się, boje się jego agresji, boję sie bicia i poniżania. Co ja mam zrobić kto mi pomoże . Mam dwa wyjścia albo wyprowadzić się na ławkę do parku albo odebrać sobie życie. Na ławkę do parku nie pójdę . Dodam jeszcze, ze jestem już na emeryturze i nie stać mnie na wynajem mieszkania . Błagam o pomoc . Pozdrawiam Anna

  2. Rote says:

    Ja rozumiem, że kobiety czują się zgorszone taką sytuacją, ale powinny skupić się na tym, co zrobić w takiej sytuacji. Tutaj pomoc Policji i dobrego adwokata będzie najlepszym rozwiązaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.