Przemoc domowa

Jak pomóc osobom dotkniętym przemocą domową?

Osoby, w których domu panuje przemoc, często są zastraszone, ich poczucie własnej wartości jest znikome, przez co uważają, że to one są winne agresywnym reakcjom. To wszystko sprawia, że nie mają siły ani wiary w to, że ich sytuacja może się polepszyć. Dlatego sprawdź, jak Ty im możesz pomóc.

Przemoc domowa – jak pomóc?

Przemoc domowa może przybierać różną formę, zarówno psychiczną, jak i fizyczną oraz seksualną. Jej ofiarami bywają partnerzy/partnerki, dzieci. Osoby tym dotknięte zwykle są uzależnione od swych oprawców, nie widzą nadziei na lepszą przyszłość, a tym samym, nie podejmują żadnych kroków, aby cokolwiek w swoim życiu zmienić.

Dlatego pierwszą zasadą, gdy chcesz pomóc, jest nieocenianie oraz brak krytyki. Tej ofiary i tak mają zbyt dużo. Należy wykazać zrozumienie, empatię, delikatność.

I choć bardzo ważne jest natychmiastowe reagowanie, gdy widzisz przejawy przemocy domowej, to trzeba się też zastanowić, jakie kroki podjąć, by nie przyniosły one zupełnie odwrotnego efektu. Co to znaczy? Może okazać się, że Twoje dobre chęci doprowadzą do tego, że oprawca swoją złość ponownie skieruje w ofiarę.

Natomiast jeśli zauważysz jakiekolwiek niebezpieczeństwo, nie wahaj się i dzwoń na policję, ponieważ możesz w ten sposób uratować życie osobie dotkniętej przemocą domową.

Poniżej przedstawimy kroki, jakie możesz podjąć w takiej sytuacji. Pamiętaj, że aby Twoje działania odniosły zamierzony skutek, bardzo ważne jest odseparowanie ofiary od sprawcy.

Przemoc domowa a wzywanie policji

W przypadku bezpośredniego zagrożenia życia należy reagować natychmiast, wzywając policję. Funkcjonariusze mogą zatrzymać osobę stosującą przemoc bądź rozpocząć procedurę Niebieskiej Karty, o której za chwilę napiszmy.

Dzwonić należy pod numer 112 (ogólny numer alarmowy) lub 997 (numer alarmowy policji). Jeśli wiesz, że życie ofiary nie jest zagrożony i masz podstawy, by uważać, że interwencja policji nie przyniesie na dłuższą metę efektów, a jedynie pogorszy sytuację, możesz zadzwonić na Niebieską Linię pod numer 800 120 002. To linia „informacyjna”, dzięki niej dostaniesz wskazówki, co najlepiej zrobić w danym przypadku.

Niebieska karta

Procedurę pomocy osobom dotkniętym przemocą domową nazywa się Niebieską Kartą. Jest to dokument, który wypełnia funkcjonariusz policji lub pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej po stwierdzeniu występowania przemocy w rodzinie.

W przypadku złożenia zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, Niebieska Karta może stanowić dowód w sądzie.

Co istotne, jej założenie pozornie nie niesie za sobą żadnych konsekwencji, często jest więc pierwszym krokiem, jakie decyduje się podjąć ofiary, by zmienić swoją sytuację. Twoją rolą jest uświadomienie o takiej możliwości, a także zachęcenie do jakichkolwiek działań.

Schronienie dla osób dotkniętych przemocą domową

Osoby dotknięte przemocą domową są zastraszone, nie potrafią realnie ocenić swoją sytuację i poszukać rozwiązania. A są ośrodki, w których można poszukać schronienia, takie jak Ośrodek Interwencji Kryzysowej oraz Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Można się do nich zgłosić razem z dziećmi.

Jeśli chcesz pomóc, poszukaj, gdzie najbliżej znajduje się taki ośrodek i powiedz o tym ofierze. Skorzystanie z takiego miejsca jest bezpłatne, trzeba jedynie przedstawić dokument tożsamości oraz podać numer PESEL.

Pomoc psychologiczna i prawna

Aby uwolnić się od przemocy domowej, potrzebna jest pomoc psychologiczna i prawna. Ty, mimo najszczerszych chęci, często nie masz odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby w odpowiedni sposób doradzić. Możesz jednak znaleźć listę miejsc, w których bezpłatnie można uzyskać takiej porady. Wystarczy skontaktować się z Niebieską Linią, aby otrzymać niezbędne informacje. A następnie przekazać je ofierze, pokazując tym samym, że nie jest w sytuacji bez wyjścia.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że pomoc osobom dotkniętym przemocą domową jest trudna, nierzadko wymaga czasu, cierpliwości i wiele zrozumienia. To, co możemy poradzić, to: reaguj. Nie bądź obojętny na objawy przemocy. Jeśli nie wiesz, co robić, zadzwoń na Niebieską Linię, a tam konsultanci poprowadzę Cię przez tę drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.